Zmiany w Świadczeniu Pielęgnacyjnym od 2024 r.
28 gru 2023
Zmiany w Świadczeniu Pielęgnacyjnym od 2024 r.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Dębno przypomina, że świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2024 r. będzie miało nową odsłonę.

Od tego momentu będzie równolegle funkcjonować świadczenie pielęgnacyjne w dwóch wariantach tzn. wg “starych" zasad oraz wg “nowych" zasad obowiązujących od 1.01.2024 r.

Co zmieni się od 1.01.2024 r.?

• świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało tylko do ukończenia przez osobę z niepełnosprawnościami 18 roku życia - jest to termin ostateczny,
  • opiekun osoby niepełnosprawnej będzie mógł pracować pod warunkiem, że praca nie będzie kolidowała z opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem,
  • świadczenie będzie można pobierać na więcej niż jedną osobę niepełnosprawną np. 2 dzieci. Kwota świadczenia będzie zwiększona o 100 % na każdą kolejną osobę z niepełnosprawnością pozostającą pod opieką rodzica/opiekuna,
  • opiekun osoby niepełnosprawnej będzie mógł obok świadczenia pobierać równolegle np. emeryturę lub rentę, świadczenie rodzicielskie oraz dodatek z tyt. urlopu wychowawczego na inne dziecko.

WAŻNE!

Osoby, które aktualnie pobierają świadczenie pielęgnacyjne na dzieci do ukończenia 18 roku życia, muszą samodzielnie podjąć decyzję, które z tych świadczeń wybierają. Mogą dalej bez przeszkód pobierać świadczenie pielęgnacyjne wg “starych" zasad, albo w przypadku, gdy będą chciały łączyć opiekę nad dzieckiem posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności z pracą zawodową, muszą zgłosić taką informację do tut. Ośrodka. Konieczne jest wtedy złożenie rezygnacji z dotychczasowego świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie złożenie wniosku o świadczenie pielęgnacyjne na nowych warunkach i nowym formularzu.

Wnioski o świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach będzie można składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej Dębno najwcześniej od 1.01.2024 r.

Więcej informacji można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej Dębno lub pod nr tel 14 66 58 749 wew. 14.