Facebook Instagram HALA GOPS DCK ZUK BIP
Wersja kontrastowa A + A - A
English bip

Święto Łopołki

Co roku, w ostatni weekend czerwca odbywa się święto wsi Łoniowej, czyli Łopołka. Pomysłodawcami ustanowienia święta są członkowie Stowarzyszenia Folklorystycznego „Łoniowiacy”. Ma ono na celu nie tylko promowanie kultury ludowej, ale także ocalenie od zapomnienia niemal niepraktykowanego już rzemiosła.

Nazwa imprezy nie jest przypadkowa. Wywodzi się ona od łopołki – rodzaju kosza, wyplatanego tradycyjnie z łyka dębowego. Przedmioty te były wykorzystywane między innymi w rolnictwie. W niektórych regionach kraju rzemieślnicy zwani łopołkarzami wykorzystują do swojej pracy zamienniki, na przykład z leszczyny. W Łoniowej sztuka ta zachowała się natomiast w oryginalnej, tradycyjnej formie.

Głównym punktem imprezy, która w ostatnich latach trwa przez dwa dni, są warsztaty łopołkarskie. Chętne osoby, po wcześniejszym zgłoszeniu, mogą wziąć udział między innymi w smykaniu łyk i pleceniu naczyń. Nad wszystkim czuwają zaś profesjonalni łopołkarze, w tym mieszkający w Łoniowej mistrz wyplatania łopołek z łyka dębowego, pan Józef Gawlik.

Pierwszy dzień święta kończy się imprezą taneczną. W niedzielę zaś przychodzi czas na Kiermasz Sztuki Ludowej, na którym artyści z całego regionu prezentują wykonane tradycyjnymi metodami rękodzieła. Na jarmarku nie brakuje obrazów, rzeźb, tkanin, garnków czy nawet wyrobów kowalskich. Łopołka kończy się występami artystycznymi zespołów regionalnych i ludowych.

Jeszcze sto lat temu Łoniowa słynęła ze swoich dębowych łopołek na cały region. Dziś wyplata się je już wyłącznie na zamówienie. Dlatego tak ważne jest, aby pamięć o tej niemal zapomnianej sztuce wciąż była kultywowana. Łoniowskie Święto Łopołki z pewnością walnie się do tego przyczynia.

how_to_vote
Wybory do Parlamentu Europejskiego 9.06.2024 r.
download
Załatw sprawę
auto_delete
Odpady komunalne PSZOK
edit_calendar
kalendarz wydarzeń
sports_handball
Hala Widowiskowo-Sportowa w Dębnie
group
Rada Gminy Dębno
reduce_capacity
Konsultacje społeczne
loop
Odnawialne źródła energii
local_grocery_store
Przetargi - platforma zakupowa
light_mode
Program Czyste Powietrze
explore
System Informacji Przestrzennej
health_and_safety
Tarcza Antykryzysowa
volunteer_activism
Pomoc Ukrainie
departure_board
transport publiczny