Facebook Instagram HALA GOPS DCK ZUK BIP
Wersja kontrastowa A + A - A
English bip

Porąbcoki

Historia Zespołu Regionalnego „Porąbcoki”  liczy niecałe 10 lat. Jego tradycja wywodzi się jednak z dorobku – działającego na terenie sołectwa w latach 70. i 80. – zespołu „Porąbczanie”. Pomysł reaktywacji grupy był naturalną reakcją na potrzeby samych mieszkańców. Co roku, kiedy nadchodził okres dożynek, lokalni artyści zbierali się na próbach tańca i śpiewu. Kiedy w 2007 roku mieszkańcom udało się zająć I miejsce na Małopolskich Dożynkach w Zalipiu, zapadła decyzja o regularnych spotkaniach zespołu. Od 2013 roku należy on do stowarzyszenia „Dębowe wrota”.

Grupa „Porąbcoki”, choć stosunkowo młoda, jest już niezwykle utytułowana. Podczas swojego pierwszego występu konkursowego – na zorganizowanym w 2008 roku w Szczurowej Przeglądzie Zespołów i Kapel Ludowych "Krakowski Wianek" – zespół zdobył II miejsce w kategorii form autentycznych. Rok później w tej samej rywalizacji udało się już wygrać. Podobne sukcesy grupa odnosiła w 2012, 2013 i 2014 roku. Wystąpiła również na „Przeglądzie zwyczajów i obrzędów ludowych w Łużnej”, gdzie ponownie zajęła najwyższą lokatę. W tym samym roku członkowie „Porąbcoków” wystąpili na Biesiadzie Karpackiej w Nowym Sączu, a także na Biesiadzie Agroturystycznej w Porąbce Uszewskiej.

Swój największy sukces zespół odniósł w październiku 2015 roku, podczas występu na „XXXI Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego” w Trzcianie koło Rzeszowa. Grupie z Porąbki Uszewskiej udało się tam zająć II miejsce. Dodatkowo, dwoje z członków zespołu otrzymało również wyróżnienie w kategorii tańca par.

W 2016 roku grupa ponownie sięgnęła po najwyższy laur w konkursie „Krakowski Wianek”, potwierdzając swoją pozycję wśród najlepszych zespołów ludowych w województwie.

how_to_vote
Wybory do Parlamentu Europejskiego 9.06.2024 r.
download
Załatw sprawę
auto_delete
Odpady komunalne PSZOK
edit_calendar
kalendarz wydarzeń
sports_handball
Hala Widowiskowo-Sportowa w Dębnie
group
Rada Gminy Dębno
reduce_capacity
Konsultacje społeczne
loop
Odnawialne źródła energii
local_grocery_store
Przetargi - platforma zakupowa
light_mode
Program Czyste Powietrze
explore
System Informacji Przestrzennej
health_and_safety
Tarcza Antykryzysowa
volunteer_activism
Pomoc Ukrainie
departure_board
transport publiczny