Facebook Instagram HALA GOPS DCK ZUK BIP
Wersja kontrastowa A + A - A
English bip

Sanktuarium NMP w Porąbce Uszewskiej

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Porąbce Uszewskiej, poza jego niewątpliwą wartością religijną, odznacza się także niepospolitymi walorami turystycznymi. Odwiedzający to miejsce powinni zobaczyć przede wszystkim wpisany do rejestru zabytków kościół oraz znajdującą się w pobliżu kopię Groty z Lourdes, w której Bernadecie de Soubirous w 1858 roku objawiła się Matka Boża.

Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła jest jednym z najwybitniejszych dzieł Jana Sas–Zubrzyckiego (ur. 1860, zm.1935) – wybitnego architekta, teoretyka architektury, konserwatora sztuki i profesora zwyczajnego Katedry Historii Architektury i Estetyki Politechniki Lwowskiej. Świątynia powstała w latach 1910-1918. Budowla stanowi ciekawy przykład neogotyckiej architektury sakralnej z początku XX wieku. Kubatura świątyni wynosi 12 000 m³, powierzchnia użytkowa 1800 m². Jest to budynek neogotycki, trzynawowy, pseudohalowy, z transeptem. Jest murowany z cegły, z użyciem kamienia i betonu. Prezbiterium jest zamknięte trójbocznie, z przybudówkami po bokach: od wschodu z wieżyczką schodową, od zachodu z zamkniętą trójbocznie kaplicą.

Od frontu znajduje się wieża zegarowa o rzucie kwadratu, ujęta po bokach dwiema symetrycznymi przybudówkami. Ramiona transeptu są zamknięte ścianami prostymi. na zewnątrz budynek jest oszkarpowany. Posiada dachy siodłowe i pulpitowe. Na skrzyżowaniu nawy i ramion transeptu zbudowano wieżyczkę na sygnaturkę z latarnią. Strzelisty hełm wieży jest ostrosłupowy, flankowany narożnymi wieżyczkami.

Prezbiterium nakrywają sklepienia gwiaździste. W pozostałych częściach korpusu są sklepienia krzyżowe, o przęsłach wydzielonych gurtami. W nawach bocznych, w przęsłach przyległych do transeptu, znajdują się głębokie wnęki ołtarzowe, ponad którymi są empory. W środkowych przęsłach zbudowano przejścia do małych przedsionków. Zakrystia jest przykryta sklepieniem kolebkowym. Posadzki są wykonane z płytek marmurowych i ceramicznych.

W środku świątyni znajdziemy XVIII wieczne obrazy: Matki Bożej z Dzieciątkiem, Św. Jana Nepomucena, Ecce Homo, Św. Franciszka, Św. Piotra. Najstarszym zabytkiem malarskim jest obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem pomiędzy Św. Wojciechem i Św. Stanisławem, pochodzący z początku XVI wieku. Obok znajdują się tu jeszcze bardzo ciekawe i cenne dzieła z XIX i XX wieku. Wyposażenie kościoła uzupełnia szereg rzeźb, datowanych od XVI wieku do czasów współczesnych. Warte uwagi są także: barokowa drewniana chrzcielnica; relikwiarz św. Jana Kantego i św. Andrzeja, ornaty z XVIII wieku; ambona z ok. 1930 roku, o bogatym snycerskim opracowaniu baldachimu i kosza, w zaplecku z płaskorzeźbą Chrystusa. Na wieży kościelnej zawieszony jest dzwon odlany w 1546 roku.

Grota Najświętszej Maryi Panny z Lourdes to replika słynnego miejsca kultu znajdującego się we Francji. Położona na wzniesieniu, jest miejscem odprawiania nabożeństw maryjnych i innych uroczystości religijnych. W jej centrum znajduje się ołtarz, we frontowych ścianach umieszczono źródła z cudowną wodą z Lourdes. Przed samą grota znajdują się miejsca do siedzenia. Co roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów, oferując im poza przeżyciami religijnymi także wrażenia estetyczne. Wzniesienie jest starannie zagospodarowane. Z jednej strony mamy bardzo dobrze utrzymane trawniki, z drugiej alejki spacerowe oraz elementy kultu religijnego, takie jak figury Matki Bożej oraz pomnik poświęcony ks. Janowi Palce. Ten ostatni znalazł się tutaj nieprzypadkowo, bo to księdzu Palce należy zawdzięczać rozwój kultu maryjnego na tym terenie. Pod koniec ostatniej dekady XIX wieku młody wikariusz udał się z pielgrzymką do, głośnego w tym czasie na świecie, francuskiego sanktuarium w Lourdes. Urzeczony atmosferą w świątyni postanowił ją przenieść, chociaż w części, na ziemię polską - do swojej parafii w Porąbce Uszewskiej. W tym celu przywiózł z podróży gipsowy model groty, który miał służyć jako wzór do budowy. Zainteresowanie Porąbką Uszewską świadczy, że udało mu się to w pełni.

Link do strony internetowej parafi w Porąbce Uszewskiej:

http://www.porabka_uszewska.diecezja.tarnow.pl/index.php

 

how_to_vote
Wybory do Parlamentu Europejskiego 9.06.2024 r.
download
Załatw sprawę
auto_delete
Odpady komunalne PSZOK
departure_board
transport publiczny
sports_handball
Hala Widowiskowo-Sportowa w Dębnie
group
Rada Gminy Dębno
reduce_capacity
Konsultacje społeczne
loop
Odnawialne źródła energii
local_grocery_store
Przetargi - platforma zakupowa
light_mode
Program Czyste Powietrze
explore
System Informacji Przestrzennej
health_and_safety
Tarcza Antykryzysowa
volunteer_activism
Pomoc Ukrainie