Facebook Instagram HALA GOPS DCK ZUK BIP
Wersja kontrastowa A + A - A
English bip

Niedźwiedzoki

Męski Ludowy Zespół Śpiewaczy „Niedźwiedzoki” działa przy Towarzystwie Miłośników Kultury Ludowej w Niedźwiedzy. Grupa została założona w 1989 roku, choć swoją nazwę przybrała dopiero jesienią 1996 roku. W swoim repertuarze śpiewacy mają zarówno piosenki ludowe, jak również pieśni religijne i patriotyczne. Inspiracji szukają we własnym zakresie, przeglądając archiwa i rozmawiając z najstarszymi mieszkańcami. Zespół wydał do tej pory trzy płyty: „Naszo Wsiowo Nuta”, „Ptoskiem” oraz „Pieśni i Piosenki Religijne”.

„Niedźwiedzoki” od początku swojego istnienia aktywnie działają na rzecz promocji muzyki regionalnej. Przez lata uświetnili swoimi występami niezliczoną ilość imprez okolicznościowych, organizowanych przez podmioty działające na terenie gminy Dębno. Sami śpiewacy zajmują się też realizacją własnych projektów, dotyczących różnego rodzaju imprez i spotkań kulturalnych. Oprócz działania na terenie Gminy, „Niedźwiedzoki” wyjeżdżają również co roku na festiwale i przeglądy folklorystyczne.  Zespół pozostawia trwały wkład w dziedzictwo kulturowe regionu, promując go  zarówno w kraju, jak i za granicą.

W dorobku „Niedźwiedzoków” znajdują się liczne nagrody i wyróżnienia za udział w konkursach na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim, takie jak: zdobycie złotej „Gwiazdy Lipnickiej” na Przeglądzie Grup Kolędniczych (1992); II Nagroda na XXIII Konkursie Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych (1999); II Nagroda Śpiewaków Ludowych o Wianek Krakowski (1999); II Nagroda na VII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Strażackiej i Ludowej (2001); I Nagroda na XXXVI Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych (2002); I miejsce na IX Przeglądzie Zespołów Amatorskich „Złota Jesień” (2004); II Nagroda na Ogólnopolskim Spotkaniu Zespołów OSP Krynica Zdrój (2005); I Nagroda na Małopolskim przeglądzie Zespołów Amatorskich „Złota Jesień” (2006). W 2013 roku zespół uplasował się na trzeciej pozycji w plebiscycie „Folkowa Lista Przebojów” radia RDN Małopolska.

12 lipca 2015 roku zespół „Niedźwiedzoki” obchodził 20-lecie swojego istnienia.

how_to_vote
Wybory do Parlamentu Europejskiego 9.06.2024 r.
download
Załatw sprawę
auto_delete
Odpady komunalne PSZOK
edit_calendar
kalendarz wydarzeń
sports_handball
Hala Widowiskowo-Sportowa w Dębnie
group
Rada Gminy Dębno
reduce_capacity
Konsultacje społeczne
loop
Odnawialne źródła energii
local_grocery_store
Przetargi - platforma zakupowa
light_mode
Program Czyste Powietrze
explore
System Informacji Przestrzennej
health_and_safety
Tarcza Antykryzysowa
volunteer_activism
Pomoc Ukrainie
departure_board
transport publiczny