Facebook Instagram HALA GOPS DCK ZUK BIP
Wersja kontrastowa A + A - A
English bip

Kaplica Jastrzębskich

Kaplica znajduje się u głównego wejścia na cmentarz parafialny w Dębnie. Zaprojektowana w stylu neogotyckim, jest największym i najpiękniejszym tego typu zabytkiem architektury w całej wschodniej części województwa małopolskiego. Budowla powstała w 1906 roku z fundacji Marii z Dembińskich Jastrzębska, jako mauzoleum rodziny ówczesnych właścicieli zamku i fundatorów kościoła w Dębnie. Jako autora projektu kaplicy wskazuje się Jana Sas-Zubrzyckiego (1860-1935), jednego z najwybitniejszych architektów polskich końca XIX i pierwszej połowy XX wieku, którego dziełem jest także kościół w sąsiadującej z Dębnem Porąbce Uszewskiej.

Świątynia została wybudowana na planie prostokąta z zamkniętym trójbocznie prezbiterium, przy użyciu cegły i ociosanych bloków piaskowca. Ściany kaplicy opięte są uskokowymi szkarpami. Budowlę nakrywa wysoki, stromo opadający dach, pokryty ceramiczną dachówką. Budowla ma dwa poziomy. Po jej stronie frontowej znajduje się kamienna przybudówka z zejściem do krypty. Wejście do głównej części kaplicy wykonano w formie kamiennego portalu. Ponad nim znajduje się duże, ostrołukowe okno, ozdobione gotyckim maswerkiem i kolorowym witrażem. Jeszcze wyżej wznosi się trójkątny szczyt z cegły, zwieńczony wieżyczką na sygnaturkę – gdzie kiedyś prawdopodobnie stała figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

We wnętrzu kaplicy znajdziemy secesyjne witraże okienne przedstawiające Chrystusa Zmartwychwstałego z asystującym mu aniołem, a w oknach bocznych uskrzydlone głowy młodzieńców z motywami irysów i lilii. W oknie zachodnim widnieją natomiast kwiaty kalii i ptaki otaczające gołębicę – symbol Ducha Świętego. Witraże zaprojektowała córka fundatorki kaplicy, Amelia hr. Ponińska. Wykonaniem zajął się słynny krakowski Zakład Witraży Żeleńskiego.

Szczególne wrażenie robi znajdująca się pod kaplicą krypta. Na drzwiach wejściowych do niej widnieje herb Jastrzębskich – Ślepowron. W środku stoi pięć metalowych, sarkofagowych trumien: zmarłej w roku 1915 fundatorki tego mauzoleum, jej męża Stanisława Leopolda Jastrzębskiego (+1902), szwagra Edmunda (+1898), szwagierki Józefy (+1888) i syna Jana (+1939) oraz drewniany sarkofag kuzyna tego ostatniego, Adama Jastrzębskiego.

W 2007 r. staraniem Gminy Dębno, Stowarzyszenia Przyjaciół Zamku w Dębnie oraz parafii w Dębnie rozpoczęły się prace związane z renowacją kaplicy. Obok pomocy finansowej ze strony samorządu pozyskano także dla tej inicjatywy licznych sponsorów. Ich listę zamieszczamy niżej:

Rok 2008

 • Wiesław Kubik, Przedsiębiorstwo Usługowo -Produkcyjno-Handlowe POL-INOX Sufczyn 444: roboty związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych, roboty związane z budową linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych
 • Halina Sacha, Firma KAMELEON, Zdobienie Szkła i Porcelany, Dębno 247
 • Kazimierz Kumorek – Mechanika Pojazdowa: konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, pomoc drogowa, badania i analizy techniczne pojazdów samochodowych, sprzedaż części i akcesoriów do pojazdów samochodowych
 • Zakład Piekarsko-Cukierniczy „Janina”, Janina Ciuruś
 • F.H.U. „ARAK” Józef i Paweł Ciuruś
 • GRANIT- Zygmunt Popiela: usługi remontowe, kamieniarstwo-marmur
 • PPHU WADUM, Andrzej Drużkowski, Maszkienice 203: produkcja i sprzedaż materaców, mebli, sprzedaż wyrobów włókienniczych
 • FHU ARGUS Katarzyna Wolak
 • WOLANKA Małgorzata Koczwara

Rok 2007

 • Andrzej i Joanna Kubala
 • Petro Awa
 • Zakład Piekarsko Cukierniczy „Janina”
 • Wolanka- Małgorzata Koczwara
 • F.U. Teja Brzesko
 • Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe w Porąbce Uszewskiej
 • Marcin Więcław, Sufczyn
 • Zgromadzenie Księży Rogacjonistów
how_to_vote
Wybory do Parlamentu Europejskiego 9.06.2024 r.
download
Załatw sprawę
auto_delete
Odpady komunalne PSZOK
edit_calendar
kalendarz wydarzeń
sports_handball
Hala Widowiskowo-Sportowa w Dębnie
group
Rada Gminy Dębno
reduce_capacity
Konsultacje społeczne
loop
Odnawialne źródła energii
local_grocery_store
Przetargi - platforma zakupowa
light_mode
Program Czyste Powietrze
explore
System Informacji Przestrzennej
health_and_safety
Tarcza Antykryzysowa
volunteer_activism
Pomoc Ukrainie
departure_board
transport publiczny