Zimowe Spotkanie przy miodzie już za nami!
29 lis 2023
Zimowe Spotkanie przy miodzie już za nami!

Zimowe Spotkania przy Miodzie odbywające się w dębińskim zamku - to ostatnie w tym roku wydarzenie z cyklu kwartalnego, na które przybyła licznie zgromadzona publiczność. Część oficjalna, w której wszystkich gości, przywitali - dyrektor Muzeum Okręgowe w Tarnowie Kazimierz Kurczab i kustosz Muzeum Zamek w Dębnie Jolanta Januś-Koczwara, rozpoczęła się od podziękowań. Otrzymał je na wstępie Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski, za wspieranie działań kulturalnych i promujących dziedzictwo materialne dębińskiego zamku.

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie - instytucji kultury Województwa Małopolskiego, podkreślił dobrą współpracę z włodarzem gminy i podziękował za bardzo duże wsparcie, zarówno tegorocznych wydarzeń (koncerty, plenery, wystawy, noc muzeów, nowy turniej rycerski, spektakle teatralne, przedsięwzięcia historyczne i patriotyczne) jak i lat poprzednich.

W swoim przemówieniu Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski, podkreślił rolę jaką dębiński zamek odgrywa w naszym regionie. Zamek jest miejscem szczególnym dla każdego mieszkańca naszej gminy. To symbol polskiej architektury z czasów późnego gotyku, która budzi wyobraźnię i jest miejscem odkrywania historii i dziedzictwa kulturowego.

Słowa uznania skierowane były również dla Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego za udzielone w tym roku wsparcie, a także dyrektora Dębińskiego Centrum Kultury Łukasza Przybyło za organizację wydarzeń oraz radnej Województwa Małopolskiego Anny Mikosz za skuteczne wspieranie inicjatyw kulturalnych Muzeum Zamku w Dębnie.

Po części oficjalnej, nastąpiła część artystyczna w której królowała piękna muzyka z najsłynniejszych arii z oper i operetek. Podczas koncertu “Usta milczą, dusza śpiewa", licznie zgromadzona publiczność, mogła wysłuchać utworów wykonywanych przez krakowskich artystów: Magdalenę Niedbałę-Solarz, Ewę Menaszek, Mariusza Solarza oraz Mateusza Kurcaba. Artyści wykonali arie znanych kompozytorów: G. Bizeta, E. Kalmana, C. Bixio, W. Gomeza, R. Chapi, E. di Capua, A. Lara. Koncert spotkał się z dużym entuzjazmem ze strony publiczności, która licznie oklaskiwała artystów.

Na zakończenie wieczoru zaproszono do skosztowania "miodowych" smaków. Była to doskonała okazja aby dowiedzieć się różnych ciekawostek związanych z miodem, jego właściwościami smakowymi, zdrowotnymi, wręcz leczniczymi, a także nabyć różne miodowe produkty.

Partner główny wydarzenia: Małopolska