Zagraniczny partner Gminy Dębno
17 sie 2012
Zagraniczny partner Gminy Dębno

Formalną współpracę z węgierskim Wyszehradem rozpocznie we wrześniu Gmina Dębno. Przedstawiciele obu gmin oficjalnie podpiszą dokumenty w tej sprawie podczas zaplanowanego na 23 września kolejngo Turnieju Rycerskiego "O złoty warkocz Tarłówny".
Węgierska gmina będzie pierwszym partnerem zagranicznym Gminy Dębno. Wybór padł właśnie na nią nieprzypadkowo. Od lat do Dębna na odbywający się tutaj Turniej Rycerski przyjeżdża grupa rycerska z Wyszehradu, w składzie której są także samorządowcy.  - Z inicjatywą w tej sprawie wyszedł Adam Bartosz, ówczesny dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, a my doszliśmy do wniosku, że to dobry pomysł - tłumaczy Grzegorz Brach, Wójt Gminy Dębno.
Wybór węgierskiej gminy ma także uzasadnienie historyczne. Przed laty właścicielem zamku w Dębnie był Ferenc Wesselini pochodzący z Węgier. Tutaj przez pewien czas tworzył także jeden z najwybitniejszych poetów węgierskich epoki renesansu Bálint Balaski.
Samorządowe władze gminy Dębno po projektowanej współpracy sporo sobie obiecują. - Liczymy na wymianę kulturalną i nawiązanie kontaktów gospodarczych, a także na wymianę doświadczeń edukacyjnych - podkreśla wójt Grzegorz Brach.