XIV Integracyjny Plener Malarski rozpoczęty
16 maj 2023
XIV Integracyjny Plener Malarski rozpoczęty

Od wczoraj wokół Zamku, parku krajobrazowego i wzgórza kościelnego trwa kolejna edycja Pleneru Malarskiego. Biorą w nim udział dzieci ze szkół podstawowych z terenu Gminy Dębno, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Brzeska, Tarnowa i Woli Rzędzińskiej, seniorzy z Klubu Seniora z Dębna i Sufczyna oraz podopieczni Twórczego Klubu Seniora z Tarnowa.

Wydarzenie patronatem objął Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski.

Z każdym rokiem zainteresowanie udziałem w Plenerze jest bardzo duże. Sprzyja temu wyjątkowy klimat i atmosfera tego historycznego miejsca oraz piękne perspektywy krajobrazowe z wpisaną w nie architekturą, które stanowią duże i ciekawe wyzwanie dla przybyłych artystów.

Idea zorganizowania pleneru zrodziła się 100 lat temu w nawiązaniu do pleneru malarskiego z 1923 roku, w którym uczestniczyli studenci z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przybyli oni na zaproszenie ówczesnego właściciela zamku w Dębnie - Jana Jastrzębskiego, który gościł ich u siebie przez kilka wiosennych dni.

Podsumowaniem pracy uczestników będzie wernisaż wystawy połączony z wręczeniem nagród i wyróżnień na zamku w Dębnie planowany na dzień 7 czerwca 2023 r.