Wysoko w drogowym rankingu NOWE
01 lis 2012

Spore szanse na uzyskanie dofinansowania na modernizację drogi Doły - Łysa Góra ma Gmina Dębno. Na opublikowanej przez wojewodę małopolskiego wstępnej liście inwestycji, które mogą liczyć na wsparcie z budżetu państwa, droga ta znalazła się na piątym miejscu.
Lista obejmuje inwestycje przewidywane do dofinansowania w ramach Narodowego Programu Odbudowy Dróg Lokalnych zwanego popularnie "schetynówką".  Zgłoszona do tego programu droga gminna łącząca Doły z Łysą Górą okazała się propozycją na tyle dobrze uzasadnioną, że zasłużyła na piąte miejsce listy obejmującej blisko 30 pozycji. Przesądziło o tym zapewne relatywnie duże komunikacyjne znacznie tej drogi łączącej ze sobą dwie drogi powiatowe i stanowiącej alternatywną możliwość dojazdu także do dróg wojewódzkich. Dodatkowo droga ta mająca 1400 metrów długości charakteryzuje się stosunkowo wysokim natężeniem ruchu .
Z informacji opublikowanej na stronach Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że lista ma wstępny charakter. Wysoka pozycja w rankingu każe jednak wierzyć, że szansa na uzyskanie wsparcia przez Gminę Dębno jest spora. Ostateczny kształt listy zostanie opublikowany po rozpatrzeniu ewentualnych odwołań samorządów, które mają na to czas do 8 listopada.
W sumie na udzielenie dotacji w województwie małopolskim przeznaczono blisko 71,5 mln zł. W wyznaczonym terminie wpłynęło 57 wniosków na łączną kwotę  blisko 51 mln zł, 22 projekty obejmują drogi powiatowe – na łączną kwotę ponad 25, zł, 35 projektów (niektóre odrzucono ze względów formalnych) obejmuje drogi gminne – na łączną kwotę blisko 25,2 mln zł.