Umowa z Wyszehradem podpisana
24 wrz 2012
Umowa z Wyszehradem podpisana

Félegyházi András, Burmistrz Wyszehradu i Grzegorz Brach, Wójt Gminy Dębno podpisali umowę o współpracy pomiędzy obiema gminami. Uroczysta ceremonia odbyła się w Sali Rycerskiej zamku w Dębnie oraz na dziedzińcu, a jej świadkami było kilkudziesięciu gości, wśród których obecni byli przedstawiciele władz województwa, powiatu oraz parlamentarzyści.
Akt podpisania umowy sporządzony w języku polskim i węgierskim najpierw odbył się w Sali Rycerskiej, co było nawiązaniem do historycznych związków Dębna z Węgrami. Przed laty właścicielem zamku w Dębnie był Ferenc Wesselini pochodzący z Węgier. Tutaj przez pewien czas tworzył także jeden z najwybitniejszych poetów węgierskich epoki renesansu Bálint Balaski. Ubranym w historyczne stroje reprezentantom obu gmin towarzyszyła asysta. Tuż po złożeniu podpisów wymieniono okolicznościowe upominki, a formalną decyzję przypieczętowano toastem
Potem na dziedzińcu zamkowym swoje podpisy złożyli jeszcze wicemarszałkowie województwa małopolskiego Roman Ciepiela i Stanisław Sorys, a także Andrzej Potępa, starosta brzeski. Formalną współpracę nawiązali także muzealnicy z Tarnowa.
W opinii przedstawicieli obu samorządów podpisanie umowy to efekt faktycznej współpracy, która trwa już od lat. Grupa rycerska z Wyszehradu jest jednym z najwierniejszych uczestników Turnieju Rycerskiego w Dębnie. Oficjalna współpraca otwiera drzwi Gminy Dębno także dla przedstawicieli innych środowisk z Wyszehradu. Samorządowcy z Dębna mają nadzieję na owocną współpracę. - Liczymy na wymianę edukacyjna, gospodarczą i sportową - podkreślał Grzegorz Brach podsumowując uroczystość, która odbyła się tuż przed oficjalnym rozpoczęciem Turnieju Rycerskiego.
Galerię zdjęć z podpisania umowy można obejrzeć tutaj.