Ulgi dla wielodzietnych rodzin?
19 lut 2014
Ulgi dla wielodzietnych rodzin?

Możliwość wprowadzenia ulg w opłatach za odbiór śmieci dla rodzin wielodzietnych rozważa samorząd Gminy Dębno. – To na pewno byłoby uzasadnione rozwiązanie – podkreśla Grzegorz Brach, Wójt Gminy Dębno.

Sprawa opłat za odbiór śmieci dyskutowana była już wielokrotnie. Teraz temat powraca, bo gmina ma już nieco szersze doświadczenia w tej sprawie. Po kilku miesiącach obowiązywania nowych zasad wiadomo, że dla wielodzietnych rodzin w wielu wypadkach opłaty są relatywnie dużym obciążeniem. Wniosek radnego Grzegorza Gurgula, by wprowadzić ulgi dla tej kategorii rodzin, popiera Grzegorz Brach, Wójt Gminy Dębno.
Wprowadzenie nowych regulacji z formalno-prawnego punktu widzenia nie jest jednak takie łatwe. Forsowana w ubiegłym roku przez wójta koncepcja naliczania opłat od gospodarstwa, a nie od osoby, nie znalazła uznania w oczach radnych. W efekcie ulgowe potraktowanie wielodzietnych rodzin na bazie przyjętego regulaminu nie jest dzisiaj możliwe. – Konieczne jest dokonanie zmian w sposobie naliczania opłat w ten sposób, by pobierane były one od gospodarstwa. Wtedy ulgi dla wielodzietnych rodzin będzie można ująć w regulaminie – objaśnia Grzegorz Brach. Jednocześnie deklaruje opracowanie nowego regulaminu, o ile rada w tej sprawie wyrazi taką wolę.