Szkoła muzyczna w Porąbce Uszewskiej
18 kwi 2013
Szkoła muzyczna w Porąbce Uszewskiej

Już od września dzieci z terenu Gminy Dębno będą mogły korzystać z nauki w szkole muzycznej I stopnia w Porąbce Uszewskiej – taki jest efekt podpisanego właśnie listu intencyjnego w tej sprawie pomiędzy Gminą Czchów a gminą Dębno. Na jego mocy w Zespole Szkół w Porąbce Uszewskiej uruchomiona zostanie filia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach.
Rekrutacja do szkoły jest dwuetapowa. Najpierw należy złożyć podanie do końca 31 maja, a następnie zdać egzamin obejmujący badanie pamięci muzycznej, poczucia tonalnego, prezentację własnej piosenki, powtarzanie schematów rytmicznych, badanie warunków psychofizycznych. Kestionariusz zgłoszenia można pobrać ze strony Zespołu Szkół w Porąbce Uszewskiej www.szkolapu.website.pl lub w sekretariacie szkoły, a następnie należy go złożyć w sekretariacie szkoły wraz z zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia kandydata. Egzamin wstępny odbędzie się 3 czerwca  od g. 13.00 do 19.00 w miejscu, które zostanie wskazane później w zależności od liczby  chętnych. Lista przyjętych zostanie opublikowana 17 czerwca. Dodatkowe informacje w tej sprawie można uzyskać pod numerem telefonu 14 66 56 730 w g. od 8.00 do 15.00 (sekretariat ZS w Porąbce Uszewskiej). Nauka w szkole odbywa się w cyklu czteroletnim lub sześcioletnim w zależności od wieku kandydata.
Zgodnie z listem intencyjnym podpisanym przez Marka Chudobę, Burmistrza Miasta i Gminy Czchów, Grzegorza Bracha, Wójta Gminy Dębno oraz Kazimierza Wojnickiego, dyrektora Zespołu Szkoły i Przedszkola w Domosławicach i Tomasza Gurgula, dyrektora Zespołu Szkół w Porąbce Uszewskiej, nowy oddział rozpocząłby działalność od 1 września. Obowiązkiem Gminy Dębno byłoby zapewnienie odpowiednich pomieszczeń do nauki, do zadań Gminy Czchów należałoby zapewnienie kadry nauczycieli i prowadzenie zajęć indywidualnych oraz grupowych. W ramach oferowanego w szkole kształcenia możliwa byłaby nauka gry na kilkunastu instrumentach takich jak skrzypce, perkusja, fortepian, obój, klarnet, puzon, waltornia, flet, gitara, kontrabas, akordeon, saksofon, altówka, trąbka. Zajęcia prowadziliby absolwenci i nauczyciele akademii muzycznej w Krakowie.
Nauka w szkole będzie bezpłatna.