Stop przemocy w rodzinie
29 kwi 2011

Punkt Informacji Wsparcia i Pomocy dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie  uruchomiono w budynku Urzędu Gminy w Dębnie. Dysponujące odpowiednimi kwalifikacjami osoby pełnią dyżury we wtorki od 12 do 14 i w czwartki od 16 do 18.

Po pomoc można zgłaszać się osobiście lub telefonicznie. Porady psychologiczne i prawne, a także opieka pracownika socjalnego lub dzielnicowego udzielane są bezpłatnie.  "Nie czekaj, nie wstydź się! Szukaj pomocy, bo możesz ją uzyskać" - zachęcają specjaliści.

Swój apel kierują do ofiar przemocy: dzieci, małżonków, partnerów życiowych i rodziców, którzy wskutek traktowania ich przez najbliższych cierpią fizycznie lub psychicznie. Powodem do szukania wsparcia mogą być rozmaite sytuacje i wydarzenia. Warto skorzystać z pomocy np. wtedy, gdy ktoś nas znieważa, poniża, ubliża wulgarnymi słowami, a drobne zajścia zamienia w wielkie kłótnie. Warto zwrócić się o fachową radę,, gdy ktoś z domowników  ogranicza nam kontakty z rodziną zamieszkałą oddzielnie, przyjaciółmi lub uniemożliwia wyjścia dokąd chcemy i kiedy chcemy, kontroluje korespondencję, również tą elektroniczną oraz wiadomości tekstowe w telefonie komórkowym, niszczy naszą własność, upokarza nas przed innymi, wyśmiewa, manipuluje i zastrasza, bije, a potem obiecuje, że to się więcej nie powtórzy i przeprasza, oczekuje lub wymusza na nas uprawianie seksu „na zawołanie” – czasami bez naszej zgody lub w sposób którego nie akceptujemy, nadużywa alkoholu, wszczyna kłótnie i awantury.

Punkt konsultacyjny ma swoją  siedzibę w pokoju nr 6 budynku Urzędu Gminy, a prowadzi do niego boczne wejście. W każdy wtorek dyżuruje dzielnicowy oraz pracownik socjalny, a

w czwartki do dyspozycji jest psycholog, prawnik oraz pracownik socjalny.

Ze specjalistami w wymienione dni można się też kontaktować telefonicznie dzwoniąc na numery: 014 66 58 749 lub 607 107 775