Śmieci po nowych stawkach
31 gru 2012
Śmieci po nowych stawkach

Nowe stawki za odbiór śmieci uchwaliła Rada Gminy Dębno. Teoretycznie mają obowiązywać od 1 lipca przyszłego roku, ale ostateczne koszty zależeć będą od wyników przetargu na usługi związane z odbiorem śmieci na ternie gminy.

Do uchwalenia nowych stawek gminy są zobowiązane nową ustawą śmieciową, która nakłada na samorządy także szereg innych obowiązków związanych z gospodarowaniem odpadami. Do Rady należała również decyzja o sposobie naliczania opłaty. Zgodnie z ustawą do wyboru były cztery możliwości: stawka naliczana od osoby, od nieruchomości, od metrażu mieszkania i od ilości zużytej wody. W praktyce radni Gminy Dębno rozważali tylko dwie pierwsze możliwości ze względu na to, że nie wszyscy korzystają z publicznego wodociągu, mimo iż cała gmina jest zwodociągowana. Pierwotnie zdecydowano się na naliczania opłat od nieruchomości uznając, że będzie to forma nastręczająca najmniej kłopotów administracyjnych związanych z migracją mieszkańców. Ostatecznie jednak podczas dyskusji na sesji Rady Gminy większość radnych uznała, że bardziej sprawiedliwą forma będzie naliczenie opłaty od osoby i w głosowaniu przyjęto właśnie tę metodę. Trudniej było o zgodę, co do wysokości stawki. Padały różne propozycje i argumenty. Ostatecznie w głosowaniu przyjęto stawkę 6 zł od osoby w przypadku segregowania śmieci oraz 12 zł w przypadku braku segregacji śmieci. W ramach ustalonej opłaty mieszkańcy będą mieli prawo oddać 40 litrów śmieci na jedną osobę czyli o 10 litrów więcej niż do tej pory.
O tym, czy faktycznie stawki te wejdą w życie, przekonamy się po rozstrzygnięciu przetargu na odbiór odpadów. Gmina ogłosi go w pierwszym kwartale przyszłego roku i dopiero wówczas okaże się, czy przyjęta stawka będzie wystarczająca, czy też wymagać ona będzie jeszcze korekty. Dotychczasowe płatności wynikały z zawartych indywidualnych umów i wahały się od 14 do 18 złotych miesięcznie od gospodarstwa.