Renowacja posągu świętej Kingi
10 paź 2012
Renowacja posągu świętej Kingi

Do końca listopada prace przy renowacji figury św. Kingi w Dębnie powinny zostać zakończone. Koszty odnowienia posągu wynoszące niespełna 20 tys. zł pokryte zostaną w ramach programu "Małe projekty" realizowanego przez lokalną Grupę Działania "Kwartet na Przedgórzu", z którego gmina uzyskała dofinansowanie.
Znajdujący się nieopodal zamku w Dębnie i pochodzący z 1725 roku posąg ufundowała Anna Tarłówna, ówczesna pani na zamku w Dębnie. Najprawdopodobniej jest najstarszą kamienną figurą św. Kingi w Polsce. Posąg ustawiony jest na wysokim trójstopniowym cokole. Przedstawia kobietę w stroju klaryski, która trzyma w złożonych rękach krzyż. Sama rzeźba sprawia wrażenie prymitywnej, co świadczyć może, iż jej autorem był miejscowy kamieniarz.
Na renowację figury zdecydowano się w związku z coraz bardziej pogarszającym się jej stanem. Ubytki kamienia były coraz większe i konserwatorska interwencja wydawała się koniecznością tym bardziej, że posąg to jeden z najważniejszych zabytków na terenie Gminy Dębno.
Przypomnijmy, że figura św. Kingi została wpisała do rejestru zabytków ruchomych w 1968 roku, a ostatnie prace renowacyjne przeprowadzono w ograniczonym zakresie w 1977 roku. W ramach prac planowanych obecnie rzeźba zostanie pozbawiona wtórnych uzupełnień, w celu stwierdzenia czy istnieją pierwotne elementy kamieniarki. Na podstawie ewentualnie odkrytych oryginalnych detali zostanie odtworzony kamienny cokół, obecnie ocementowany. Planuje się uzupełnić wszelkie ubytki i braki w kamieniarce przy figurze Świętej oraz wzmocnić konstrukcję obiektu. Cała rzeźba zostanie oczyszczona z wszelkiego rodzaju zabrudzeń i naleciałości pochodzenia biologicznego.
Renowacja prowadzona przez wyspecjalizowaną firmę z Męciny wykonywana jest na podstawie programu prac konserwatorskich opracowanego przez uprawnionego konserwatora zabytków oraz pozwolenia wydanego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.

Renowacja posągu świętej Kingi Renowacja posągu świętej Kingi Renowacja posągu świętej Kingi Renowacja posągu świętej Kingi