Przyszłość bardziej optymistyczna
23 maj 2013
Przyszłość bardziej optymistyczna

Dla kilkunastu dzieci z terenu Gminy Dębno zabraknie w najbliższym roku szkolnym miejsc w przedszkolach – wynika z analizy podań składanych przez rodziców. Paradoksalnie, informacja ta jest jedną z najbardziej optymistycznych od lat, bo oznacza zatrzymanie niekorzystnej demograficznej tendencji.
Jeszcze wczoraj na tej stronie informowaliśmy o praktycznych konsekwencjach niżu demograficznego, który w nadchodzącym roku szkolnym szczególnie drastycznie dotknie gimnazjów, a w konsekwencji uczących tam nauczycieli.
Sytuacja w przedszkolach daje nadzieję, że trudny okres nie potrwa już tak długo. Liczba podań złożonych o przyjęcie do przedszkoli dzieci jest największa od lat. Zainteresowanie jest tak duże, że nie wszystkie dzieci zostaną przyjęte. Szacunkowo dla kilkunastu z nich zabraknie miejsc, mimo że pod względem liczby przedszkoli Gmina Dębno należy do jednych z najlepiej zorganizowanych w regionie. Do dyspozycji jest tutaj sześć przedszkoli publicznych i jedno niepubliczne.
O tym, które dzieci zostaną przyjęte w pierwszej kolejności, będą decydowały kryteria obowiązujące od lat takie jak wiek (najpierw dzieci starsze, później młodsze), sytuacja zawodowa rodziców, miejsce zamieszkania (im bliżej przedszkola, tym większa szansa). Sytuacja ta nie dotyczy dzieci niepełnosprawnych, dla których miejsce znajdzie się na pewno. Jeśli nie na terenie gminy, to poza nią. W tym ostatnim przypadku zapewniony będzie transport dziecka do przedszkola i z powrotem.