Pomoc na zakup podręczników
25 lip 2012
Pomoc na zakup podręczników

Do 10 września składać można wnioski o dofinansowanie do zakupu podręczników dla uczniów z klas I-IV oraz niepełnosparwnych uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Szacunkowo z tej formy pomocy na terenie Gminy Dębno może skorzystać około 180 osób.

Zgodnie z obowiązującymi w całym kraju zasadami o pomoc mogą ubiegać się te osoby, które spełniają określone kryteria dochodowe. W przypadku dzieci rozpoczynających naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 504 zł, a w przypadku dzieci z klas II-IV maksymalny dochód na osobę w rodzinie określono na 351 zł. W wyjątkowych sytuacjach można przyznać pomoc, gdy to kryterium nie jest spełnione, ale w sumie liczba osób potraktowanych wyjątkowo nie może być wyższa niż 5 procent ogólnej liczby osób objętych pomocą.

Wysokość wsparcia dla uczniów z klas I-III to 180 zł, uczniowie z klas IV mogą otrzymać maksymalnie 210 zł. Pieniądze na ten cel pochodzą w całości z budżetu państwa. Gmina Dębno zgłosiła już wniosek o dofinansowanie na kwotę przekraczającą 34 tys. zł.

Wnioski o udzielenie pomocy rodzice mogą składać u dyrektorów szkół, którzy z kolei przygotowują niezbędne dokumenty i składają je w Urzędzie Gminy. Wypłatą pieniędzy, które mogą być wykorzystane wyłącznie na zakup podręczników i przyborów szkolnych,  zajmuje się Urząd Gminy w Dębnie.

Z informacji przekazanych przez dyrektorów szkół wynika, że pomocą dla uczniów klas I-IV objętych będzie najprawdopodobniej 166 uczniów, a ze wsparcia dla niepełnosprawnych skorzysta 12 osób.