Facebook Instagram HALA GOPS DCK ZUK BIP
Wersja kontrastowa A + A - A
English bip

Aktualności ogólne

Pismo od Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych
12 mar 2024
Pismo od Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych

Szanowni Państwo,


Choroby pneumokokowe stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, szczególnie dla starszych osób i z obniżoną odpornością. Od 1 września 2023 roku pojawiła się wyjątkowa możliwość skorzystania z bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom dla osób powyżej 65 roku życia z grup ryzyka. W imieniu Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych zwracamy się do Państwa z prośbą o zachęcenie podległych Państwu placówek opieki długoterminowej do realizacji szczepień przeciw pneumokokom chroniących przebywające tam osoby m.in. przed zapaleniem płuc, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i sepsą.

Szczepienia przeciw pneumokokom dla tej grupy są kluczowym elementem w zapobieganiu poważnym komplikacjom zdrowotnym. Dostępność bezpłatnych szczepień w ramach programów gwarantowanych jest znaczącym krokiem naprzód w ochronie zdrowia publicznego i redukcji obciążeń dla systemu opieki zdrowotnej oraz budżetów instytucji zajmujących się opieką nad seniorami. Decyzja o zaangażowaniu w profilaktykę pneumokokową wśród pensjonariuszy z pewnością przyniesie Państwu efekty w postaci ograniczenia wydatków na leczenie, rehabilitację po przebytych infekcjach, ale przede wszystkich zapobiegnie kolejnym przypadkom zachorowań i ich konsekwencjom, w tym także zgonom.Zachęcamy, aby przy planowanych aktywnościach zdrowotnych wziąć pod uwagę zaszczepienie podopiecznych przed pneumokokami.

Infekcje wywołane przez pneumokoki są szczególnie niebezpieczne dla seniorów, głównie ze względu na wysoką łatwość zakażenia się drogą kropelkową m.in. podczas kaszlu, kichania, rozmowy, śmiechu czy zabiegów wykonywanych w obrębie dróg oddechowych (odsysanie, bronchoskopia, intubacja). Ponadto, zakażenia te mogą prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych, w tym znacząco zwiększać ryzyko śmierci. Osoby mieszkające w domach opieki są wyjątkowo podatne nie tylko na samo zakażenie, ale również na ciężki przebieg chorób zakaźnych. Z tego względu powinny zostać wprowadzone szczególne środki ostrożności, mające na celu ochronę nie tylko pensjonariuszy, ale również personelu i odwiedzających.

Dodatkowo, pneumokoki są najczęstszym patogenem wikłającym przebieg grypy. Koinfekcja bakteryjna dotyczy nawet 35% pacjentów hospitalizowanych z powodu grypy, a zakażenie grypą zwiększa ryzyko pneumokokowego zapalenia płuc. Warto pamiętać, że wystarczy tylko jedna dawka szczepionki przeciw pneumokokom, aby zabezpieczyć się przed zagrożeniem i istnieje możliwość zaszczepienia pensjonariuszy przeciw pneumokokom i grypie na jednej wizycie.
Pragniemy również poinformować Państwa o zbliżającym się spotkaniu online dla Kadry zarządzającej i personelu Domów Opieki, które odbędzie się 26 marca o godz. 12:00. Podczas spotkania zostaną omówione istotne kwestie dotyczące sprawnego i skutecznego zorganizowania bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom.

Rejestracja na wydarzenie trwa do 24 marca. Link do rejestracji: https://zoom.us/webinar/register/WN_04Rv3ktNTaeCrH8wWmgClw

Z wyrazami szacunku
prof. dr hab. n. med. Adam Antczak Przewodniczący Rady Naukowej
Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych

Biuro prasowe Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych
Natalia Skarbek, e-mail: natalia.skarbek@procontent.pl, tel.: 883 688 822

how_to_vote
Wybory do Parlamentu Europejskiego 9.06.2024 r.
download
Załatw sprawę
auto_delete
Odpady komunalne PSZOK
edit_calendar
kalendarz wydarzeń
sports_handball
Hala Widowiskowo-Sportowa w Dębnie
group
Rada Gminy Dębno
reduce_capacity
Konsultacje społeczne
loop
Odnawialne źródła energii
local_grocery_store
Przetargi - platforma zakupowa
light_mode
Program Czyste Powietrze
explore
System Informacji Przestrzennej
health_and_safety
Tarcza Antykryzysowa
volunteer_activism
Pomoc Ukrainie
departure_board
transport publiczny