Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych''
03 mar 2023
Narodowy Dzień Pamięci ,Żołnierzy Wyklętych''

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych’’.

W Szkole Podstawowej w Biadolinach Szlacheckich podczas uroczystej akademii uczczono pamięć bohaterów. Celebracja tej ważnej uroczystości miała podkreślić szacunek, jakim darzy się wszystkich poległych, którzy są wzorem patriotyzmu i walki o niepodległość.

Zebranych powitała dyrektor szkoły Pani Beata Urbaszewska. Na uroczystości obecni byli: Wójt Gminy Dębno Pan Wiesław Kozłowski, Dyrektor DCK Łukasz Przybyło, Radna Powiatu Brzeskiego Pani Marta Kulig, sołtys wsi Biadoliny Szlacheckie Pani Barbara Boguszewska, rodzina porucznika Kazimierza Rzepki - państwo Lucyna i Bronisław Jamerowie. Po przemówieniu Pani Dyrektor głos zabrał Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski, który podkreślił, jak istotną rolę odgrywa pamięć o żołnierzach, którzy walcząc z bronią w ręku podczas II Wojny Światowej przeciwstawiali się narzuconej władzy komunistycznej. Pan Wójt podziękował również organizatorom wydarzenia: Pani Karolinie Sadłoń, Pani Elżbiecie Redze oraz Panu Krystianowi Sadłoniowi. Następnie głos zabrała Pani Lucyna Jamer, która przybliżyła zebranym postać swojego stryja Kazimierza Rzepki, a w szczególności jego przeżycia związane z pobytem w obozach.

Uczniowie podczas akademii zaprezentowali wiersze oraz najpiękniejsze utwory muzyczne o tematyce patriotycznej, które skłoniły wszystkich obecnych do refleksji na temat minionych wydarzeń.

Na zakończenie obchodów odbyło się uroczyste złożenie okolicznościowych wiązanek oraz zniczy pod obeliskiem i pamiątkową tablicą Por. Kazimierza Rzepki ps. ,,Ognik’’ Oficera Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej oraz obrońcy ojczyzny w 1939 roku.

Cześć i chwała bohaterom!