Narodowe Czytanie w Gminie Dębno
05 wrz 2022
Narodowe Czytanie w Gminie Dębno

W sobotę, 3 września w gościnnych progach dębińskiego zamku odbyło się "Narodowe Czytanie" "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.

Wydarzenie rozpoczęło się powitaniem przez Dyrektora DCK Łukasza Przybyło przybyłych gości oraz słowem wstępu Wójta Gminy Dębno. Czytanie zainicjowane zostało balladą "Świteź", którą przeczytali: Wójt Gminy Dębno Pan Wiesław Kozłowski, Starosta Brzeski Pan Andrzej Potępa, Skarbnik Gminy Dębno Pani Barbara Armatys, Radna Województwa Małopolskiego Pani Anna Mikosz, Kierownik Zamku w Dębnie Pani Jolanta Januś-Koczwara, Dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury Pan Łukasz Przybyło, Przewodniczący Rady Gminy Pan Piotr Matura. Następnie "Panią Twardowską" w znakomitej interpretacji zaprezentowali: Pani Maria Sakłak - czytelniczka biblioteki w Sufczynie, Pan Jacek Frankowski Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wierzchosławicach-Dwudniakach oraz członek Zarządu Powiatu i Pan Andrzej Król aktor "Teatru Nie Teraz". Mieliśmy również okazję wysłuchać "Świtezianki" - ocenie obowiązkowej lektury - w wykonaniu Pań Polonistek: Pani Małgorzaty Sachy, Pani Lucyny Potępy, Pani Jolanty Polak i Pani Joanny Janik. Czytanie zakończyła ballada "Romantyczność", którą przeczytali chętni z publiczności.

W klimat ballad wprowadzała gości Julia Turlej uczennica Zespołu Szkół im. Szczepanika w Tarnowie i czytelniczka biblioteki w Maszkienicach.

W podziękowaniu dla wszystkich osób biorących udział w akcji Narodowego Czytania "Ballad i Romansów" Adama Mickiewicza Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski ufundował okolicznościowe książki.

"Narodowe Czytanie" to ogólnopolska akcja społeczna, organizowana od 2012 roku pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Co roku wybierana jest powieść, którą publicznie odczytuje się w placówkach oświatowych, instytucjach, komunikacji miejskiej, a nawet w Parku Saskim w Warszawie. Wydarzenie ma na celu promocję czytelnictwa i poprawę znajomości narodowej literatury.