Na co wydać miliony euro?
29 maj 2013
Na co wydać miliony euro?

Kilkadziesiąt milionów euro będzie do dyspozycji Małopolski w latach 2014-2020. O możliwościach ich wykorzystania dyskutowano w środę, 29 maja, podczas spotkania w zamku w Dębnie z udziałem wicemarszałka Romana Ciepieli oraz przedstawicieli samorządowych władz Gminy Dębno i lokalnych liderów.

Zanim uczestnicy spotkania podzielili się swoimi propozycjami i sugestiami, wicemarszałek Ciepiela zaprezentował główne zasady podziału pieniędzy. Wiadomo, że będą one wykorzystywane w dziesięciu różnych dziedzinach takich jak np. transport, kapitał ludzki, przemysł czasu wolnego. W pierwszej kolejności rozpatrywane będą te projekty, które będą miały charakter ponadlokalny stanowiąc wartość dla minimum jednego subregionu województwa. - Co to będą za przedsięwzięcia, zależy od Państwa. Dziś otwarte są wszelkie możliwości – podkreślał wicemarszałek województwa. Konkretne projekty będzie można zgłaszać już we wrześniu, a praca nad nimi powinna rozpocząć się już teraz.
Gospodarze gminy na gorąco dzielili się swoimi inicjatywami. - Największe nadzieje wiążemy z zagospodarowaniem okolic zamku, który w sposób naturalny ma ponadregionalne atuty, ale przeforsowanie tego pomysłu wymaga współpracy z partnerem, do którego należy zamek – zaznaczył wójt Grzegorz Brach. Obecni na sali przedstawiciele organizacji pozarządowych, dyrektorzy szkół, a także radni wskazywali z kolei m.in. na konieczność podjęcia działań ograniczających bezrobocie i poprawiających komunikację lokalną. - Doradztwo zawodowe powinno rozpocząć się się już na poziomie gimnazjum, bo w szkole średniej jest już często na to za późno – oceniał radny Rady Powiatu Brzeskiego Tomasz Gurgul. W kontekście szerszego dostępu do oferty kulturalnej regionu sugerowano natomiast wsparcie dla lokalnego transportu pasażerskiego. - Mieszkańcy małych wsi mają problem z dojechaniem nawet do Dębna, bo autobusy w niedzielę nie kursują – mówiła sołtyska Dołów
Ocena firmowanych przez gminy projektów dokonywana będzie jesienią tego roku. Do tego czasu samorządy mają czas na przygotowanie konkretnych propozycji.

Na co wydać miliony euro? Na co wydać miliony euro? Na co wydać miliony euro? Na co wydać miliony euro?