Kontrola wyjaśni rozbieżności
03 czer 2013
Kontrola wyjaśni rozbieżności

Wyrywkowa kontrola gospodarstw pod kątem wielkości powierzchni budynków mieszkalnych będzie prowadzona w najbliższych tygodniach na terenie Gminy Dębno. To efekt wyraźnych rozbieżności pomiędzy danymi deklarowanymi przez niektórych mieszkańców, a informacjami zawartymi np. w projekcie budynku dołączonym do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.

Wielkość powierzchni budynku nie jest bez znaczenia. Decyduje ona o wielkości podatku od nieruchomości, który naliczany jest od jednego metra kwadratowego. Tymczasem z analizy dokumentów wynika, że w niektórych przypadkach coś się nie zgadza. Deklaracje składne przez właścicieli nieruchomości wskazują, że budynki będące w ich posiadaniu są mniejsze niż wskazuje projekt budynku. Czasem rozbieżności są bardzo duże, a deklarowana powierzchnia domu zaskakująca mała, bo wynosi np. 40 metrów kwadratowych.
W związku ze zmniejszaniem się w ostatnim czasie wpływów do budżetu gminy, samorząd będzie wyrywkowo sprawdzał zgodność deklaracji ze stanem faktycznym. Taki obowiązek nakłada na władze gminy  ustawa ordynacja podatkowa nakazująca samorządom staranność w egzekwowaniu należnych opłat. Kontroli poddanych zostanie losowo wybranych 8-10 gospodarstw. W razie stwierdzenia zaniżenia powierzchni, urząd może zażądać wyrównania za okres do pięciu lat wstecz. - Z tego rodzaju możliwości korzystamy jednak rzadko wychodząc z założenia, że zaniżenie powierzchni jest efektem pomyłki, a nie świadomym działaniem – podkreśla Grzegorz Brach, Wójt Gminy Dębno.
Zdarzają się także rozbieżności na niekorzyść właściciela nieruchomości. Naliczony przez urząd wymiar podatku jest wtedy wyższy niż faktyczna powierzchnia mieszkalna.Najczęściej jest to efekt zaniedbania ze stornu właściciela nieruchomości, który np. sprzedając nieruchomość nie poinformował o tym urzędu, naliczającego stawkę podatku według dotychczasowej, niezaktualizowanej deklaracji. Aby uniknąć tego rodzaju niespodzianek, wystarczy każdorazowo zmianę stanu posiadania ująć w składanej do urzędu deklaracji, określającej wielkość i powierzchnię nieruchomości.