22 sty 2013
Komisja oceni zdolność do służby wojskowej

Mężczyźni i kobiety z Gminy Dębno urodzeni w latach 1989 – 1994 i spełniający szczegółowe kryteria (szczegóły w załączonym obwieszczeniu) mają obowiązek stawienia się przed komisją wojskową w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. Każda osoba objęta tym obowiązkiem otrzyma imienne wezwanie z określonym terminem.

Wiadomo, że kwalifikacja dla osób zamieszkałych na terenie Gminy Dębno, zostanie przeprowadzona od 15 do 20 marca 2013 roku. Powiatowa Komisja Lekarska dla Powiatu Brzeskiego będzie pracować w Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku, ul. Kościuszki 7 (niski parter). W jej kompetencji będzie wydanie w formie decyzji administracyjnej orzeczenia o zdolności do czynnej służby wojskowej.
Przypomnijmy, że kwalifikacja wojskowa zastąpiła dotychczasowy pobór będąc jednym z elementów przejścia na armię zawodową. Likwidacja służby zasadniczej nie zniosła jednak obowiązku stawiania się przed komisją lekarską. Za niestawienie się do kwalifikacji, podobnie jak wcześniej za niestawienie się przed komisją poborową, grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Osoby, które w przeszłości uchylały się od służby zasadniczej, nie zostały objęte abolicją.
W tym roku kwalifikacją wojskową objętych zostanie około 280 tysięcy osób. Szczegóły dotyczące osób objętych tym obowiązek znajdują się w załączonym obwieszczeniu wojewody.