Informatyczna ofensywa
21 sty 2013
Informatyczna ofensywa

Pierwsza konferencja szkoleniowa w ramach projektu "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Dębno" odbędzie się z końcem stycznia w Urzędzie gminy w Dębnie. To jeden z licznych elementów przedsięwzięcia, którego efektem ma być łatwiejszy dostęp do internetu i pozyskanie nowoczesnego sprzętu komputerowego, który za darmo trafi do 50 gospodarstw domowych.

Przypomnijmy, że z programu operacyjnego gmina"Innowacyjna gospodarka" gmina pozyskała na ten cel ponad 1,1 mln złotych. - Nasz projekt adresowany jest do osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, wśród których są rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej korzystające ze wsparcia opieki społecznej, dzieci i młodzież ucząca się i pochodząca z rodzin borykających się z problemami finansowymi, a także niepełnosprawni – podkreśla Marian Kurek, Sekretarz Gminy.
Ponad 600 tys. zł z puli na realizację projektu przeznaczonych będzie na budowę infrastruktury. Powstanie ona na tych terenach gminy, gdzie infrastruktura teleinformatyczna jest słabo rozwinięta i nie są przewidziane inwestycje operatorów komercyjnych z uwagi na brak opłacalności ekonomicznej.
Projekt gwarantuje także udział jego adresatów w profesjonalnych szkoleniach z zakresu obsługi komputera oraz korzystania z Internetu. W szczególności szkolenia dotyczyć będą korzystania z portali informacyjnych, zdalnych platform, eUsług itp. Odrębne szkolenia obejmą dorosłych, dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz osoby odpowiedzialne za działania koordynacyjne w szkołach. Ma to zapewnić osobom  zagrożonym wykluczeniem cyfrowym umiejętność swobodnego posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi i wykorzystywania ich m.in. w edukacji i w życiu zawodowym.