Gospodynie z nagrodami
25 wrz 2012
Gospodynie z nagrodami

I miejsce w kategorii plastyka obrzędowa i II miejsca w klasyfikacji ogólnej zajęło Koło Gospodyń Wiejskich "Włościanki" z Łoniowej podczas odbywającego się 23 września w Marcinkowicach IV Małopolski Przegląd Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich.

W konkursie brało udział 11 kół gospodyń z 11 powiatów: gorlickiego, brzeskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, myślenickiego, chrzanowskiego, nowotarskiego, bocheńskiego, krakowskiego, wielickiego, limanowskiego. Powiat brzeski reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich "Włościanki" z Łoniowej. Przegląd konkursowy składał się z trzech kategorii:
a. plastyka obrzędowa różdżka weselna,
b. scenka obyczajowa,
c. prezentacja potrawy przygotowanej na konkurs.
KGW „Włościanki” zaprezentowały scenkę obyczajową „W jesienny wieczór w chałpie w Łoniowej”, w której pięcioro aktorów pokazało jakie prace wykonywano wieczorami na wsi.
W ramach rywalizacji w kategorii plastyka obrzędowa trzy panie z Łoniowej wykonały tradycyjną różdżkę, która dawniej była symbolem starosty weselnego. Umocowano ją na  specjalnie skonstruowanej podstawie, do której  przyczepiano kwiaty z bibuły, mirt, len, orzechy oraz małe czerwone jabłuszka.
Koło zaprezentowało ponadto pierogi z soczewicą z ciasta drożdżowego gotowane na parze, które budząc duże zainteresowanie zarówno członków komisji konkursowej jak i publiczności z talerzy zniknęły bardzo szybko.
Poza satysfakcją KGW z Łoniowej przywiozło z konkursu także nagrodę pieniężną oraz nagrody rzeczowe, a także  zaproszenie  na następny przegląd, który odbędzie się za rok.

Gospodynie z nagrodami Gospodynie z nagrodami Gospodynie z nagrodami Gospodynie z nagrodami