02 paź 2012
Gimnazjaliści u naukowców

W Krakowie spędzili Małopolską Noc Naukowców uczniowie Publicznego Gimnazjum w Porąbce Uszewskiej. Podczas wizyty na Politechnice Krakowskiej weszli na chwilę w rolę studentów. Były wykłady, eksperymenty, a także quiz z nagrodami.

Na początek goście z Porąbki Uszewskiej wysłuchali wykładu "Rudolf Modrzejewski - inżynier, pionier, Polak", zorganizowanego w Instytucie Materiałów i Konstrukcji Budowlanych. "Wyroby perfumeryjne - przeszłość i czasy obecne" były przedmiotem prelekcji dr. inż. Rafała Rachwalika, a wizyta na Wydziale Inżynierii Lądowej zakończyła się quizem, w którym można było zdobyć atrakcyjne nagrody. Nie brakowało też efektownych pokazów i demonstracji chemicznych. W tę jedyną w roku noc można było zajrzeć także do akredytowanego laboratorium analiz śladowych, laboratorium nanostruktur, laboratorium unieszkodliwiania biomasy, laboratorium badań katalitycznych, laboratorium bioprocesowego i laboratorium solarnego, które zwykle są niedostępne nawet dla studentów. Tymczasem gimnazjaliści z Porąbki Uszewskiej mogli także skorzystać z urządzeń dostępnych w tych laboratoriach. Dzięki temu Justyna Gliździńska zmierzyła grubość swojego włosa, Justyna Koloch przygotowała szampon do mycia włosów, a prawie wszystkie dziewczęta miały okazję wypróbowania kremu przygotowanego w laboratorium Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. W finale zrobiło się bardzo głośno: podczas pokazu pirotechnicznego można się było poczuć niczym na poligonie wojskowym. (pk)