Dożynki z ordynariuszem WKRÓTCE
31 sie 2012
Dożynki z ordynariuszem WKRÓTCE

Ordynariusz diecezji tarnowskiej ks bp Andrzej Jeż celebrować będzie Mszę świętą dziękczynną, która zainauguruje XIV Dożynki Województwa Małopolskiego odbywające się w tym roku w Porąbce Uszewskiej. Obok mieszkańców w Eucharystii odprawianej w Grocie NMP z Lourdes weźmie też udział kilkudziesięciu zaproszonych gości, wśród których nie zabraknie parlamentarzystów, przedstawicieli instytucji państwowych, uczelni, samorządów gmin, straży pożarnej i policji.

Dziś wszystko jest już zapięte niemal na ostatni guzik, do wykonania pozostała już tylko kosmetyka. - Przygotowania rozpoczęliśmy jeszcze z końcem maja- podkreśla Włodzimierz Gurgul, dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury. W przygotowania włączyła się także Rada Sołecka, bo wszystkim zależy, by jaka najlepiej zaprezentować gminę. Organizowane tu po raz pierwszy wydarzenie tej rangi ma być okazją do pokazania dorobku artystycznego i kulturalnego gminy. Na scenie wystąpią rodzime zespoły wokalne, taneczne i folklorystyczne. W roli gwiazdy wieczoru wystąpi Andrzej Sikorowski z zespołem "Pod Budą". Nieprzypadkowo. Część członków zespołu pochodzi z Brzeska oddalonego ledwie kilkanaście kilometrów od Porąbki Uszewskiej.
Interesująco zapowiada się konkurs wieńców dożynkowych. Do rywalizacji zgłosiły się 24 gminy, a na zwycięzców obok kategorii (wieniec tradycyjny i współczesny) czekają nagrody w wysokości 2 tys. zł. Decyzję podejmie specjalna komisja złożona z muzealników-etnografów, którzy potrafią dostrzec każdy detal.
Organizatorzy przygotowali też prezentację ginących zawodów, będą stoiska z rękodziełem, a usługi gastronomiczne zapewni profesjonalna firma.