Dobre efekty pracy spółki
25 lut 2013
Dobre efekty pracy spółki

Coraz lepsze efekty daje współpraca pomiędzy właścicielami pól a Gminną Spółką Wodną w Gminie Dębno. Z podsumowania ubiegłego roku wynika, że liczba płacących składki rośnie, a rowy melioracyjne od dawna nie były tak dobrze utrzymane jak teraz.

W ciągu dwunastu miesięcy ubiegłego roku udrożniono i wyczyszczono 24 km rowów melioracyjnych na terenie gminy, podczas gdy ich łączna długość na terenie gminy wynosi 40 km. Dodatkowo 39 razy interweniowali skutecznie w sytuacji, gdy woda wskutek niewłaściwie użytkowanych działek (zarastają drzewami i krzewami) zalewała pola lub działki budowlane mieszkańców. W efekcie ogólny stan rowów melioracyjnych na terenie gminy uległ zasadniczej poprawie i w razie intensywnych opadów deszczu swoją funkcję pełnić one będą zdecydowanie lepiej niż to bywało dotąd.
Spora w tym zasługa nie tylko sprawnego zarządzania, ale także poprawy finansowej kondycji Gminnej Spółki Wodnej. Obok dotacji z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatowego w Brzesku zasilana jest ona także coraz regularniej i powszechniej opłacanymi przez rolników  składkami. Z danych będących w dyspozycji spółki wynika, że w ubiegłym roku uregulowało ją 65 procent rolników, którzy są do tego zobowiązani. Oznacza to zasadniczy wzrost w stosunku do lat ubiegłych kiedy to ściągalność składek była nawet kilkakrotnie niższa. Zarząd spółki liczy na to, że wynik ten ulegać będzie dalszej poprawie, zwłaszcza że składka w wysokości 24 zł rocznie należy do najniższych w całym województwie małopolskim.
Dobre efekty pracy Zarządu spółki docenił samorząd. Wiesław Cebula, prezes spółki, odebrał na tę okoliczność dyplom z wyrazami uznania od Wójta Gminy Dębno i Starostwa Powiatowego w Brzesku.