Długa lista korzyści
19 wrz 2013
Długa lista korzyści

Dwadzieścia dwa projekty publiczne zrealizowane na terenie Gminy Dębno to najkrótsze podsumowanie efektów przynależności gminy do LGD „Kwartet na Przedgórzu”. Na inicjatywie skorzystali także osoby indywidualne oraz firmy, które zgłosiły swoje projekty w ramach naborów dotyczących np. rozwoju przedsiębiorstw.

Decyzja o współpracy w ramach LGD od początku nie budziła wątpliwości, bo niemal automatycznie oznaczało to dodatkowe pieniądze dla budżetu. Zgodnie z obowiązującą zasadą  ich wysokość jest uzależniona od liczby mieszkańców, bo na każdego z nich przypada określona kwota. Władze Gminy Dębno uznały, że ze względów organizacyjnych lepiej było przystąpić do już istniejącej organizacji i ostatecznie postawiono na współpracę z LGD „Kwartet na Przedgórzu”, w składzie którego były już gminy Borzęcin i Brzesko.
W ślad za przynależnością do organizacji poszła akcja informacyjna na ternie gminy i zachęta dla  stowarzyszeń, fundacji i innych organizacji. W efekcie w kolejnych naborach liczba składanych wniosków z terenu Gminy Dębno systematycznie rosła, a pozyskiwane pieniądze pozwalały na realizacje coraz to nowych przedsięwzięć lokalizowanych w różnych sołectwach. Na liście beneficjantów finalizowanych projektów są mieszkańcy Porąbki Uszewskiej, Dębna, Sufczyna, Perły, Woli Dębińskiej czy Łoniowej.
Sporą rolę w skuteczności starań o dofinansowanie mają samorządowe władze gminy. Siedem projektów to autorskie projekty przygotowywane przez pracowników urzędu gminy, a przy opracowaniu pozostałych urzędnicy mocno zaznaczyli swoją obecność pomagając w przygotowaniu niezbędnych dokumentów i merytorycznym ich opracowaniu.

Wykaz  projektów publicznych (zakończonych, realizowanyych i planowanych)
Gmina Dębno:
1.       „Budowa parkingu w miejscowości Dębno celem przekazania go na potrzeby użytku społeczności lokalnej” – Odnowa
2.       „Budowa placu zabaw w Porąbce Uszewskiej”
3.       „Promocja walorów turystycznych obszaru LGD na przykładzie Gminy Dębno”
4.       „Konserwacja figury Św. Kingi w Dębnie”
5.       Zagospodarowanie przestrzeni publicznej poprzez budowę chodnika oraz konserwację zabytkowej figury w miejscowości Sufczyn – Odnowa
6.       „Budowa placu zabaw w miejscowości Perła na działce 316/1”.
7.       „Budowa ogólnodostępnej sceny w miejscowości Wola Dębińska”.

Przy współpracy z Gminą Dębno:
1.       Zagospodarowanie Przestrzeni Publicznej w Porąbce Uszewskiej – Stowarzyszenie Dębowe Wrota
2.       „Renowacja zabytkowego pomnika nagrobkowego ś.p. Stanisława Chodackiego” – Parafia Dębno
3.       „Budowa ogólnodostępnego terenu rekreacyjnego w Porąbce Uszewskiej” – OSP Porąbka Uszewska
4.       „Remont sygnaturki na budynku kościoła w Dębnie” – Parafia Dębno
5.       „Rozbudowa budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Porąbce Uszewskiej” – OSP Porąbka Uszewska
6.       „Konserwacja zabytkowego pomnika nagrobnego ś.p. Franciszka Gale” - Parafia Dębno
7.       „Roboty konserwatorskie wieży kościoła parafialnego w Dębnie, działka nr 186” - Parafia Dębno
8.       „Remont figury przydrożnej Chrystusa Frasobliwego na działce nr 195/1 w Dębnie (cmentarz parafialny)” - Parafia Dębno
9.       „Zagospodarowanie przestrzeni publicznej poprzez budowę parkingu na działce nr 185 w miejscowości Dębno” - Parafia Dębno
10.   Konserwacja zadrzewienia w miejscowości Dębno wpisanego do rejestru zabytku pod numerami A-222 oraz A-215 - Parafia Dębno
11.  W rycerskim obozowisku – Muzeum Okręgowe w Tarnowie – 2013