Czyste Powietrze – informacje dla mieszkańców Gminy Dębno
15 mar 2024
Czyste Powietrze – informacje dla mieszkańców Gminy Dębno

W związku z informacjami o nieuczciwych wykonawcach, którzy proponują wykonanie prac dofinansowanych z programu "Czyste Powietrze" informujemy, że beneficjent dokonuje wyboru wykonawcy/ów realizujących usługi, dostawy, roboty budowlane w ramach przedsięwzięcia na własne ryzyko. Wykonawców i Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) nie łączy żadna umowa lub zobowiązanie z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umów związanych z realizacją przedsięwzięcia, zawieranych przez beneficjentów z wykonawcami.

Ważne jest, aby decyzje o zawarciu umowy były podejmowane przez wnioskodawcę bez nacisków i bez pośpiechu, z możliwością przemyślenia i konsultacji wyboru w najbliższym środowisku społecznym, np. w gminie.

Zachęcamy do weryfikacji firmy jeszcze przed podpisaniem umowy:

Pierwszy krok, aby zweryfikować uczciwość firmy, to sprawdzenie w bezpłatnych publicznych, ogólnodostępnych źródłach, czy firma jest zarejestrowana i jest aktywnym przedsiębiorcą. Można to zrobić w rejestrach dostępnych w internecie:

• Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - to spis dotyczący osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub są wspólnikami spółki cywilnej;
  • Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) - tu sprawdzisz spółki prawa handlowego np. spółki z o.o., jawne, partnerskie, komandytowo‐akcyjne, akcyjne;
  • REGON (był obowiązkowy do 30 kwietnia 2018 r.) - tu znajdziesz m.in. spółki cywilne;
  • Portalu podatkowym Ministerstwa Finansów (wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT, tzw. biała lista podatników VAT) - tu sprawdzisz czy wykonawca jest czynnym podatnikiem VAT oraz czy numer identyfikacji podatkowej NIP podany przez niego jest poprawny, uchylony, unieważniony lub czy istnieje, a także sprawdzisz numery rachunków bankowych będących rachunkami rozliczeniowymi przedsiębiorcy.

Wybór polecanych lub znanych wnioskodawcy wykonawców jest wyborem, który minimalizuje ryzyko próby oszustwa. Warto sprawdzić opinie na temat danej firmy publikowane w internecie.

Prosimy w szczególności uważać na wykonawców, którzy oferują usługę wyłącznie pod warunkiem przesłania dofinansowania z programu "Czyste Powietrze" bezpośrednio na rachunek bankowy wykonawcy. Zwróćcie Państwo uwagę również na nazwę firmy i jej adres, czy nie budzą Państwa wątpliwości.

Operatorzy w programie "Czyste Powietrze"

Na terenie województwa małopolskiego wprowadzono pilotażowy program dotyczący Operatorów w programie Czyste Powietrze.

Operatorzy będą szukać potencjalnych beneficjentów programu, a następnie przekonywać i bezpłatnie pomagać w określeniu zakresu rzeczowego prac remontowych niezbędnych do realizacji w ich domu, wspomogą mieszkańców w pozyskaniu środków na wymianę kopciuchów i termomodernizację oraz przeprowadzeniu i rozliczeniu zrealizowanych zadań.

Na terenie naszej gminy obsługiwać mieszkańców będzie Stowarzyszenie EkoMonterzy - region 2 (powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski, wielicki, m. Tarnów).

W celu omówienia szczegółów dotyczących programu lub wniosku o dofinansowanie czy płatność zapraszamy do Urzędu Gminy w Dębnie, pokój 215 - Karolina Nowak Tel. 14 631 85 95.