Coraz więcej przemocy
29 maj 2014
Coraz więcej przemocy

Na terenie Gminy Dębno z roku na rok wzrasta liczba ujawnionych przypadków stosowania przemocy w rodzinie. W opinii policji to efekt przełamywania bariery milczenia, obowiązującej przez lata wokół tego rodzaju przestępstw.
Najlepszym dowodem na zmianę tendencji są liczby. W 2011 roku procedurę Niebieskiej Karty stosowaną w przypadku uzyskania potwierdzonej informacji o stosowaniu przemocy, wprowadzono w życie wobec 16 osób. Rok później objęto nią już 18 osób, a w roku ubiegłym Niebieską Kartę założono 34 osobom. W tym roku w okresie od stycznia do kwietnia policjanci podjęli już 25 interwencji domowych.
W ocenie policji nie jest to dowód na to, że w ostatnim okresie do stosowania przemocy dochodzi w rodzinach częściej niż przed laty. Zdaniem funkcjonariuszy to raczej skutek przełamywania zasady, że brudy pierze się we własnym domu. Najprawdopodobniej w dużej mierze przyczyniła się do tego prowadzona od kilku lat akcja „Stop przemocy” i ścisła współpraca pod tym kątem policji z opieka społeczną i służbą zdrowia.
Policjanci zachęcają ofiary przemocy, by nie pozostały bierne i przerwały trwającą niejednokrotnie wiele lat gehennę. - Brak reakcji i kary tylko rozzuchwala sprawcę. Cierpią na tym nie tylko ofiary, ale również współmieszkańcy i co najgorsze często dzieci, które są świadkami awantur i rękoczynów. Szukajmy pomocy i nie wstydźmy się o nią prosić. Stanowcza postawa ofiary może przerwać krąg przemocy uwalniając od cierpienia – tłumaczy mł. asp. Ewelina Buda z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku.