Chleb już podzielony
03 wrz 2012
Chleb już podzielony

2 września Porąbka Uszewska stała się przynajmniej na chwilę stolicą małopolskiej wsi. - Każdego roku staramy się, by ta wyjątkowa i ważna uroczystość odbywała się w innym miejscu. W tym roku z dużą wdzięcznością przyjęliśmy zaproszenie władz gminy Dębno – mówi Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego, gospodarz dożynek.
Po Mszy św., której w Grocie NMP z Lourdes przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż kolorowy korowód dożynkowy przeszedł na stadion Victorii Porąbka Uszewska. Prowadzili go starostowie dożynek Anastazja Rzepa, prowadząca 5 ha gospodarstwo w Porąbce Uszewskiej, zajmująca się także agroturystyką oraz Marian Kurek, który ma 6 ha. gospodarstwo w Woli Dębińskiej i wraz z rodziną hoduje konie. - Obchodzenie dożynek, mimo zmieniającej się, modernizującej dzisiejszej wsi, to obowiązek podtrzymywania starej tradycji dziękczynienia za plony – mówi A. Rzepa.
Widzowie i uczestnicy uroczystości mogli najpierw obejrzeć pokazany na scenie przez zespół „Porąbcoki” obrzęd dożynkowy. Po dzieleniu chleba z tegorocznego ziarna przez marszałka Marka Sowę swoje umiejętności pokazał Zespół Pieśni i Tańca „Łoniowiacy”. Na koniec dla wszystkich zagrała gwiazda wieczoru Zespół Pod Budą. - Dla naszej gminy organizacja XIV Dożynek Województwa Małopolskiego to wielka przyjemność i wyróżnienie. Nie ukrywam jednak, że liczymy także na promocyjny aspekt tego wydarzenia, na to, że nie tylko w czasie uroczystości możemy gościć mieszkańców nieraz odległych miast i wsi, ale że wielu mieszkańców Małopolski zechce nasza gminę odwiedzać także w zwykły dzień przybywając na naszą gościnną ziemię dębińską w ramach turystyki i wypoczynku – mówi Grzegorz Brach, Wójt Gminy Dębno.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia. Część druga fotorelacji znajduje się tutaj.