Znajduje się u głównego wejścia na cmentarz parafialny w Dębnie i jest największym i najpiękniejszym tego typu zabytkiem neogotyckiej architektury w całej wschodniej części województwa małopolskiego. Wybudowana w 1906 roku z fundacji Marii z Dembińskich Jastrzębskiej jako mauzoleum rodziny Jastrzębskich, ówczesnych właścicieli zamku i fundatorów kościoła w Dębnie. Jako autora projektu kaplicy wskazuje się Jana Sas-Zubrzyckiego (1860-1935), jednego z najwybitniejszych architektów polskich końca XIX i pierwszej połowy XX wieku, którego dziełem jest także kościół w sąsiadującej z Dębnem Porąbce Uszewskiej.
We wnętrzu kaplicy znajdziemy secesyjne witraże okienne z wizerunkiem Chrystusa Zmartwychwstałego z asystującym mu aniołem, a w oknach bocznych uskrzydlone głowy młodzieńców z motywami irysów i lilii. W oknie zachodnim są natomiast kwiaty kalii i ptaki otaczające gołębicę – symbol Ducha Świętego.
Szczególne wrażenie robi znajdująca się pod kaplicą krypta. Na drzwiach wejściowych do niej jest herb Jastrzębskich – Ślepowron. We środku stoi pięć metalowych sarkofagowych trumien: zmarłej w roku 1915 fundatorki tego mauzoleum, jej męża Stanisława Leopolda Jastrzębskiego (+ 1902), szwagra Edmunda (+ 1898), szwagierki Józefy (+1888) i syna Jana (+ 1939) oraz drewniany sarkofag kuzyna tego ostatniego Adama Jastrzębskiego.
W 2007 r. staraniem Gminy Dębno, Stowarzyszenia Przyjaciół Zamku w Dębnie oraz parafii w Dębnie rozpoczęły się prace związane z renowacją kaplicy. Obok pomocy finansowej ze strony samorządu pozyskano także dla tej inicjatywy licznych sponsorów. Ich listę zamieszczamy niżej