Facebook Instagram HALA GOPS DCK ZUK BIP
Wersja kontrastowa A + A - A
English bip

Turniej rycerski

Międzynarodowy Turniej Rycerski "O złoty warkocz Tarłówny"

We wrześniu (3. lub. 4. niedziela miesiąca) w międzynarodowym Turnieju Rycerskim na Zamku w Dębnie uczestniczy średnio blisko 20 tysięcy ludzi, dzięki czemu to jedna z największych imprez plenerowych w kraju.

Rycerstwo z kraju i z zagranicy w lśniących zbrojach i w pełnym rynsztunku bojowym, pokazy kaskaderskie, bitwy, turniej łuczniczy i armatnie salwy, a w finale fajerwerki – to tylko część atrakcji, jakie od 1995 roku czekają na widownię w całego kraju.

Turniej przygotowywany wspólnie przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Dębińskie Centrum Kultury doceniają nie tylko widzowie. Walory imprezy podkreślono szczególnie w 2006 roku, kiedy to turniej został uznany najciekawszym wydarzeniem kulturalnym w Małopolsce i otrzymał I miejsce w konkursie „WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI”.

Naturalne otoczenie pięknego zamku w Dębnie powoduje, że turniej nabiera charakteru wielkiego historycznego widowiska. Główną areną pokazów jest fosa zamkowa, gdzie dzięki doskonałej widoczności i rozległemu terenowi mogą zaprezentować się różne formacje zbrojnych i jazdy. Na dębiński turniej przyjeżdża rycerstwo z całego kraju oraz zagraniczne bractwa rycerskie. Na placu boju staje zwykle kilkuset zbrojnych wojów, konnica i artyleria. Wszystkie pokazy walk, sceny bitewne, zwyczaje rycerskie i dworskie oraz tańce i gry dworskie czy plebejskie uzupełnia muzyka, światło, efekty dźwiękowe oraz fachowy komentarz. Na polu turniejowym ustawia się elementy dawnej zabudowy, makietę zamku wraz z mostem, chałupy a na przedpolu namioty rycerskie oraz artylerię.

Dzięki takiej scenografii możliwe jest przedstawienie życia naszych przodków i realistyczne pokazanie scen bitewnych, podczas których płoną chałupy, stogi i zamkowa brama. W czasie imprezy pokazywane są walki rycerskie od czasów średniowiecza aż po wiek XX. Podziwiać można także popisy ułanów. Prezentacja obejmuje ponadto elementy uzbrojenia, sposoby walki i obyczaje rycerskie. Są też sceny bitewne z udziałem rycerstwa, artylerii oraz konnicy. Na stałe w program imprezy wpisała się już rywalizacji łuczników i rycerzy ciężkozbrojnych walczących o turniejowe trofeum - „Złoty warkocz Tarłówny”. Widownia ogląda także pokazy walki na koniach oraz woltyżerki i wyczyny kaskaderskie w wykonaniu jeźdźców.

Równocześnie do dyspozycji gości jest renesansowy zamek. Jego zabytkowe wnętrza stanowią arenę koncertów muzycznych. Artyści występujący często w strojach z epoki wykonują muzykę klasyczną i muzykę dawną korzystając przy tym z tradycyjnych instrumentów.

how_to_vote
Wybory Samorządowe 2024
download
Załatw sprawę
auto_delete
Odpady komunalne PSZOK
departure_board
transport publiczny
sports_handball
Hala Widowiskowo-Sportowa w Dębnie
group
Rada Gminy Dębno
reduce_capacity
Konsultacje społeczne
loop
Odnawialne źródła energii
local_grocery_store
Przetargi - platforma zakupowa
light_mode
Program Czyste Powietrze
explore
System Informacji Przestrzennej
health_and_safety
Tarcza Antykryzysowa
volunteer_activism
Pomoc Ukrainie