Ostatnie wydarzenia
Nowa, mobilna scena plenerowa Dębińskiego Centrum Kultury
Trudny rok 2020 Dębińskie Centrum Kultury zakończyło z niezwykle ważną inwestycją. Na jej realizację uzyskano dotację z programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Infrastruktura domów kultury 2020”. Efektem realizacji projektu „Scena kultury, historii, dziedzictwa – zakup mobilnej sceny plenerowej dla Dębińskiego Centrum Kultury” jest właśnie ten nowy nabytek.
Doposażenie jednostek OSP
W dniu 30 grudnia 2020 r. odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu i promesy dla dwóch jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Dębno. Środki na ten cel gmina pozyskała z Funduszu Sprawiedliwości.
Oficjalnego przekazania dokonała Marta Malec-Lech Członek Zarządu Województwa Małopolskiego wraz z Wójtem Gminy Dębno Wiesławem Kozłowskim.
Wyremontowane zostały kolejne odcinki dróg gminnych
Pomimo niełatwego roku z uwagi na panującą w naszym kraju pandemię, gmina Dębno nie zwalniała tempa w realizacji inwestycji drogowych. Z myślą o poprawie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców, kolejne dwa odcinki dróg gminnych zostały wyremontowane.
Modernizacja drogi w Woli Dębińskiej zakończona
W ostatnich dniach odebrana została kolejna inwestycja drogowa w Gminie Dębno.
Dzięki dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie zmodernizowano 526 m drogi gminnej w Woli Dębińskiej od tzw. drogi Bieleckiej koło stadionu LKS ORZEŁ w kierunku Publicznej Szkoły Podstawowej.
Zakres prac obejmował położenie nowej nawierzchni z mieszanek asfaltowych, ścięcie i uzupełnienie poboczy, montaż progów zwalniających. Wykonano również brakującą część chodnika oraz wykonano miejsca postojowe.
Podsumowanie XXVII Sesji Rady Gminy Dębno
W dniu 29 grudnia 2020 r. w trybie zdalnym odbyło się XXVII posiedzenie Rady Gminy Dębno obecnej kadencji.
Radni podjęli uchwały dotyczące m.in. uchwalenia ramowego planu pracy Rady Gminy Dębno i Komisji Rady Gminy Dębno na rok 2021 i wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy i najmu. W trakcie obrad zatwierdzone zostały także uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiazywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2021 rok i utworzenia „KLUBU SENIOR+”.
Wesołych Świąt!
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wszystkim Mieszkańcom Gminy Dębno składamy najserdeczniejsze życzenia radości, miłości, spokoju, życzliwości, rodzinnej i ciepłej atmosfery. Niech będą czasem wytchnienia, spędzonym w zdrowiu, bez trosk w gronie najbliższych i przyjaciół, a Nowy Rok przyniesie spełnienie wszystkich planów i marzeń.
Kolejny sukces sportowca z Gminy Dębno
W dniach 16-20 grudnia 2020r. w Wodnym Centrum Rekreacyjno – Sportowym Aquasfera w Olsztynie odbywały się Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu. W zawodach brał udział Wojciech Wojdak pochodzący z Maszkienic, reprezentujący Klub Pływacki „H2O Bochnia”.
„Żeleński - następca Moniuszki”
W dniu 20 października w Muzeum Zamek w Dębnie odbył się koncert poświęcony twórczości naszego narodowego kompozytora Władysława Żeleńskiego z okazji zbliżającej się 100. rocznicy jego śmierci przypadającej w styczniu 2021 roku. Patronat nad tym wydarzeniem objął Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski.
Zachęcamy do obejrzenia koncertu, który dostępny jest na kanale You Tube pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=65znH3K52Ic&t=3208s .
Wójt wręczył przedszkolakom upominki od Urzędu Statystycznego
W dniu 17 grudnia br. do przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Porąbce Uszewskiej zawitał Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski.
Grupa Średniaków „SKRZATY” wzięła udział w konkursie promującym Powszechny Spis Rolny 2020 „Rymowanki dla rolników”, organizowanym przez Urząd Statystyczny w Krakowie. Celem konkursu było zainteresowanie najmłodszych dzieci zagadnieniami rolnictwa i produkcji żywności w połączeniu ze stymulowaniem ich rozwoju językowego, kreatywności i wyobraźni.
Dotacja od Wojewody Małopolskiego
W dniu 18 grudnia br. Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski podpisał z Wojewodą Małopolskim Łukaszem Kmitą umowę na udzielenie dopłaty w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.
Powódź
Zagrożenie to występuje najczęściej w okresie zimowo-wiosennym, co jest spowodowane gwałtownym topnieniem śniegu i lodu, oraz w okresie letnim na skutek intensywnych bądź długotrwałych opadów deszczu.
Przed powodzią:
- dowiedz się u władz lokalnych, jakie jest zagrożenie i ryzyko powodziowe Twojego miejsca zamieszkania oraz gdzie zlokalizowane są miejsca tymczasowego zakwaterowania ewakuowanej ludności, zwierząt, pojazdów i innego mienia;
- ubezpiecz siebie i swój dobytek;
- zapoznaj się z powodziowymi sygnałami ostrzegania i alarmowania. Może to być dźwięk syreny alarmowej, gong lub specjalny sygnał dzwonów kościelnych;
- znaj i rozróżniaj stany zagrożenia powodziowego podawane w komunikatach radiowych i telewizyjnych, takich jak pogotowie powodziowe, alarm powodziowy;
Pogotowie powodziowe – wprowadza się, gdy poziom wody w rzece wzrasta do poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi.
Alarm powodziowy – ogłasza się, gdy poziom wody zbliża się do stanu alarmowego.
- naucz domowników jak odłączyć zasilanie w energię elektryczna, dopływ gazu;
- zabezpiecz swój dom przed nadejściem powodzi (workami z piaskiem, powynoś rzeczy na wyższe kondygnacje);
- zabezpiecz dla domowników żywność, wodę, latarki z zapasowymi bateriami, przenośne radio, apteczkę z materiałami pierwszej pomocy.
W czasie powodzi:
- włącz radio lub telewizor na lokalne stacje radiowe (Radio Kraków – 101,0Mz; RDN Małopolska – 103,6FM; TVP Kraków), w celu uzyskania komunikatów o zagrożeniu;
- w przypadku niebezpieczeństwa natychmiast przemieszczaj się na wyżej położone tereny lub piętra
w budynku; - w czasie powodzi odłącz urządzenia elektryczne, ale nie dotykaj ich, gdy są wilgotne lub stoją w wodzie; wyłącz sieć gazową i wodociągową;
- nie używaj w gospodarstwie domowym wody ze studni ani wody gruntowej;
- nie chodź po obszarach zalanych - fala o głębokości kilkunastu centymetrów może przewrócić
i przemieścić dorosłego człowieka; - jeżeli nie zdążyłeś ewakuować zwierząt, uwolnij je z pozamykanych pomieszczeń;
- postaraj się nie panikować, bądź rozsądny, zachowaj spokój i trzeźwość umysłu;
- staraj się pomagać innym, w tym także podmiotom ratowniczym.
WYMACHUJĄC W CZASIE POWODZI KOLOROWĄ FLAGĄ LUB KAWAŁKIEM MATERIAŁU, MOŻESZ PROSIĆ O POMOC
Kolor biały - chcesz opuścić miejsce w którym jesteś
Kolor czerwony - potrzebna pomoc medyczna
Kolor niebieski - prosisz o jedzenie i wodę
ZNAKI SYGNALIZACYJNE STOSOWANE DLA PILOTÓW ŚMIGŁOWCÓW
X – potrzebna pomoc medyczna
V – potrzebna pomoc (YES)
N – niepotrzebna pomoc (NO)
Po powodzi:
- słuchaj komunikatów radiowych i telewizyjnych;
- do opuszczonego domu powróć dopiero wtedy, kiedy będzie ogłoszone, że jest to w pełni bezpieczne, oraz dopóki nie zostanie przywrócone zaopatrzenie w wodę pitną;
- wchodź ostrożnie do domu, sprawdź czy fundamenty nie mają pęknięć lub czy nie ma innych widocznych uszkodzeń budynku;
- sprawdź instalację elektryczną i gazową;
- jeśli to możliwe, przed przystąpieniem do usuwania skutków powodzi w twoim domu zrób zdjęcia, lub zapis wideo zastanych uszkodzeń. Materiał ten przydatny będzie dla firmy ubezpieczeniowej, przy ubieganiu się o odszkodowanie. Wielkość strat powodziowych zgłoś niezwłocznie w firmie ubezpieczeniowej;
- wyrzuć całą żywność która miała kontakt z wodą powodziową. Usuń także padłe w wyniku powodzi zwierzęta;
- zdezynfekuj przedmioty, podłogi, ściany, które miały kontakt z wodą powodziową (niesiony muł zawiera dużo bakterii chorobotwórczych i grzybów co stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt);
- włącz się czynnie, nawet jeśli nie posiadasz żadnego sprzętu, w likwidację skutków powodzi.