Olimpijski konkurs
08 czer 2011
Olimpijski konkurs

Zajmując pięć pierwszych miejsc uczniowie z gimnazjum w Porąbce Uszewskiej zdominowali rywalizację podczas dziewiątej edycji Międzypowiatowego Konkursu Wiedzy o Olimpiadach, który odbył się w tej szkole. - Aż się nieswojo poczułem. Obawiałem się, by nikt nie posądził organizatorów o faworyzowanie uczniów naszej szkoły - komentował sukces Tomasz Gurgul, dyrektor szkoły.

W zmaganiach konkursowych udział wzięli uczniowie gimnazjów z powiatu brzeskiego, dąbrowskiego oraz tarnowskiego. Do rozwiązania mieli test o wysokim stopniu trudności. W drugiej części konkursu najlepszych ośmiu uczestników odpowiadało na pytania opracowane w formie multimedialnej. Pytania zadawał zasiadający w jury prof. Zbigniew Porada. Najlepiej poradzili sobie z nimi reprezentanci szkoły w Porąbce Uszewskiej, którzy na ogół nie mieli problemu z prawdiłową odpowiedzią na stawiane każdemu z uczestników trzy pytania. W przypadku uczniów innych szkół było pod tym względem już znacznie gorzej. - Dobrze, że to profesor zadawał i układał pytania, a nie my, bo przy takiej dominacji naszych uczniów mogłyby się pojawić jakieś nieprzyjemne dla nas sugestie - podsumowuje dyr. Tomasz Gurgul.

Szeroka wiedza uczniów szkoły w Porąbce Uszewskiej nie jest przypadkiem. Inicjator konkursu, Tomasz Gurgul, od lat popularyzuje w swojej szkole tę tematykę, a przygotowania do konkursu traktowane są zawsze bardzo poważnie. Uczestników dodatkowo dopingują nagrody. Tym razem zwycięzca otrzymał wieżę stereofoniczną, a drugie miejsce premiowano aparatem fotograficznym. Osoby, które zajęły kolejne miejsca otrzymały atlasy historyczne i geograficzne.

Jak zwykle zmaganiom konkursowym przyglądali się zaproszeni goście, wśród których byli polscy olimpijczycy i reprezentanci władz Małopolskiej Rady Olimpijskiej - Barbara Ślizowska, uczestniczka olimpiad w Helsinkach i Melbourne, trenerka polskiej kadry gimnastyczek, sędzia międzynarodowa, Honorata Mroczek Marcińczak- uczestniczka Olimpiady w Helsinkach, dwukrotna finalistka Mistrzostw Świata w gimnastyce oraz Jerzy Garpiel reprezentujący Polskę podczas Igrzysk Olimpijskich  w  Moskwie. Władze Małopolskiej Rady Olimpijskiej reprezentował prof. Zbigniew Porada.

Nie zabrakło także przedstawicieli samorządowych władz: Wójta Gminy Dębno Grzegorza Bracha, Starosty Brzeskiego Andrzeja Potępy i Przewodniczącego Rady Powiatu Kazimierza Brzyka.

Wyniki:

I miejsce Łukasz Rzepa

II miejsce Jerzy Marecik

III miejsce Jan Pałucki

IV miejsce Mateusz Brachucy

V miejsce Patryk Dubiel (wszyscy ZS Porąbka Uszewska)

Olimpijski konkurs Olimpijski konkurs Olimpijski konkurs Olimpijski konkurs