GMINA

Drukuj drukuj

Wydarzenia

Strona główna » GMINA » Wydarzenia » Święto Konstytucji Trzeciego Maja

Święto Konstytucji Trzeciego Maja

3.05.2018
Święto Konstytucji Trzeciego Maja

Dziś przypada 227. rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Jest to jedno z najważniejszych świąt państwowych obchodzonych w naszym kraju. Ustawa Rządowa z dnia 3 maja została uchwalona przez Sejm Wielki w 1791 roku. Była to pierwsza ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie. Konstytucja 3 maja była zdecydowaną próbą naprawy stanu Rzeczypospolitej.

Znosiła przestarzałe zasady liberum veto i wolnej elekcji, wprowadziła trójpodział władzy, kadencyjność i pojęcie narodu jako zbioru wszystkich warstw społecznych.

3 maja to nie tylko wspomnienie historycznego wydarzenia, ale przede wszystkim symbol niezłomnej walki Polaków o niepodległość i narodową tożsamość. Rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja została ustanowiona świętem narodowym w 1919 i ponownie w 1990 roku. Wydarzenie to jest zatem związane z najważniejszymi datami we współczesnej historii naszego kraju. Dziś Święto Konstytucji Trzeciego Maja jest okazją do okazania patriotycznej postawy i wzmacniania naszej historycznej świadomości, będącej podstawą funkcjonowania każdego narodu.


Wróć do wydarzeń

Informator UG system informacji przestrzennej   Stowarzyszenie Kwartet na Przedgórzu  Prawa pacjenta Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej WKU w Tarnowie Sportowy turniej miast i gmin Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W górę
Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności Gmina Dębno Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Modernizacja strony WWW współfinansowana z EFS w ramach projektu POKL 2007-2013 pt. "CAF - podstawa doskonalenia małopolskich JST",
nr projektu POKL.05.02.01.00-059/12