Facebook Instagram HALA GOPS DCK ZUK BIP
Wersja kontrastowa A + A - A
English bip

Z historii gminy

Pomnik upamiętniający dwadzieścia lat odzyskania przez Polskę niepodległości
09 lip 2016
Kategoria: Z historii gminy
Pomnik upamiętniający dwadzieścia lat odzyskania przez Polskę niepodległości

Przez ostatnie tygodnie trwała renowacja pomnika upamiętniającego dwudziestą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Umiejscowiony postument, przy drodze głównej  Kraków-Tarnów, na wprost zamku Jastrzębskich, składa się z kolumny, na szczycie której  widzimy  orła zrywającego  się do lotu, a na postumencie przytwierdzoną płaskorzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz tablicą na której widnieje napis „W 20 lecie niepodległości Polski poległym na polu chwały”.

Niewielu mieszkańców wie jednak, że pomnik zbudowany został z inicjatywy ówczesnego  sekretarza Gminy Zbiorowej w Dębnie Juliana Grochala. To właśnie on zapoczątkował zbiórkę pieniężną na ten cel. Wytrwale też  dążył do jego realizacji. W Archiwum Państwowym w Bochni znajdują się protokoły posiedzeń rady gminnej w Dębnie z 1938 roku, z których wynika, że to na jego wniosek przeznaczono na ukończenie budowy 400 złotych.

Julian Grochal to bardzo interesująca i niestety zapomniana dziś postać. Urodził się 11 stycznia  1908 r. w Czarnochowicach (niedaleko Wieliczki) jako syn Wojciecha i Anny z domu Kluska. Uczęszczał do 7-klasowej szkoły powszechnej w Wieliczce, po której zakończeniu rozpoczął naukę w szkole handlowej w Krakowie. W lipcu 1928 r. otrzymał posadę urzędnika w Powszechnym Banku Kredytowym w Krakowie, uczęszczając równocześnie na kursy wieczorowe do Instytutu Administracyjnego w Krakowie (nie ukończył z powodu braku funduszy). W październiku 1930 r. został powołany do 20 pułku piechoty w Krakowie gdzie służył do września 1932 r. Dwa lata później Julian Grochal wznowił naukę w Instytucie Administracyjnym, którą ukończył w 1935 roku co pozwoliło mu skorzystać z propozycji pracy w Wydziale Powiatowym w Brzesku. Z dniem 1 kwietnia 1935r. z dobrymi referencjami został powołany na stanowisko sekretarza Gminy Zbiorowej w Dębnie.

Odtąd jego drogi życiowe splatają się ściśle z Dębnem. Żeni się z ajentką poczty Kamilą z domu Żółty, z tego związku urodziło się dwoje dzieci Irena i Jan.  Zamieszkali  razem w pokoju obok ajencji pocztowej (mieściła się na terenie sklepu „Delikatesy Centrum”).

Julian Grochal miał opinię społecznika.  Jako Sekretarz zreformował straż pożarną. Z jego inicjatywy gmina zakupiła nowy sprzęt przeciwpożarowy oraz wysłała kilku członków OSP na kurs przeciwpożarowy. To on zorganizował budowę Domu Strażaka w Dębnie (poprzedniej siedziby) oraz remizy strażackiej w Porąbce Uszewskiej, sam też został rejonowym Komendantem OSP.

W czasie wojny, od początku okupacji niemieckiej Julian działał w konspiracji pod pseudonimem „Kamień”, a jego żona Kamila  przyjęła pseudonim  „Szarotka”. Za ofiarną służbę otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami. Niestety po wojnie, Julian Grochal, jak wielu członków Armii Krajowej był prześladowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Kilkakrotnie przesłuchiwany przez brzeskich funkcjonariuszy UB i aresztowany, był zmuszony uciekać z Dębna. Po wyjściu z więzienia w lipcu 1945r. wyjechał wraz z rodziną do Katowic, aby uniknąć kolejnych aresztowań. Niestety pobyt w więzieniu i  skutki  przesłuchań przez funkcjonariuszy UB bardzo pogorszyły stan jego zdrowia. W grudniu 1945r. na skutek powikłań pourazowych  trafił do szpitala,  a  po trzech miesiącach 30 marca 1946r. zmarł.

Julian Grochal zapamiętany został jako pracownik bystry, sumienny i pilny. Wykonujący swoje obowiązki sumiennie i z troską o dobro miejscowej ludności. Przechodząc obok pomnika wspomnijmy naszego przodka, który działał dla naszej gminy.

Załączone zdjęcia przedstawiają:

  1. Kamilę Grochal, żonę sekretarza gminy Juliana Grochala z ich synem Jankiem pod pocztą w Dębnie
  2. Juliana Grochala z synem Jankiem na motocyklu w Dębnie przy drodze krajowej DK 94
  3. Sekretarza Gminy Juliana Grochala wraz z m.in. Wójtem Andrzejem Kubalą, księdzem Wincentem Prokopkiem z uroczystości poświęcenia Pomnika Niepodległości.

Fotografie pochodzą z archiwum rodzinnego Pana Szymona Smagi.

Autorzy tekstu: dr Piotr Marecik/Szymon Smaga

Pomnik upamiętniający dwadzieścia lat odzyskania przez Polskę niepodległości Pomnik upamiętniający dwadzieścia lat odzyskania przez Polskę niepodległości
how_to_vote
Wybory do Parlamentu Europejskiego 9.06.2024 r.
download
Załatw sprawę
auto_delete
Odpady komunalne PSZOK
departure_board
transport publiczny
sports_handball
Hala Widowiskowo-Sportowa w Dębnie
group
Rada Gminy Dębno
reduce_capacity
Konsultacje społeczne
loop
Odnawialne źródła energii
local_grocery_store
Przetargi - platforma zakupowa
light_mode
Program Czyste Powietrze
explore
System Informacji Przestrzennej
health_and_safety
Tarcza Antykryzysowa
volunteer_activism
Pomoc Ukrainie