Facebook Instagram HALA GOPS DCK ZUK BIP
Wersja kontrastowa A + A - A
English bip

Z historii gminy

Józef Dadej z Maszkienic – mechanik mistrza
06 lut 2017
Kategoria: Z historii gminy
Józef Dadej z Maszkienic - mechanik mistrza

Niedziela. 1 października 1967 r. Stadion żużlowy ROW-u Rybnik. Przed XIX biegiem Indywidualnych Mistrzostw Polski, miejscowi kibice są skonsternowani. Ich faworyt, zawodnik ROW-u – Woryna – nie ma już szansy na tytuł. Ale w ostatnim biegu ma jechać Zygmunt Pytko z Unii Tarnów – jego największy rywal. Start. Kibice reagują żywiołowo. Pytko źle wyszedł ze startu. Wrzawa na trybunach szybko gaśnie – na ostatnim wirażu Pytko wyprzedza Pogorzelskiego i wygrywa wyścig zostając mistrzem Polski. Euforia na stanowisku Unii Tarnów, a szczęśliwy Pytko zsiada z motocykla i wpada w ramiona swojego mechanika, który jest współautorem tego sukcesu. To najlepszy mechanik Unii – Józef Dadej z Maszkienic.

Józef urodził się w 1922 roku w Maszkienicach. Jako syn ślusarza tarnowskich Azotów, od najmłodszych lat interesował się techniką. Jego ojciec powoli wprowadzał go w arkany swojej pracy. Niestety, jego edukację przerwała wojna. Jak wielu młodych ludzi ze swojej miejscowości, wstępuje w szeregi AK. Gdy zostaje wytypowany na roboty do Niemiec, ukrywa się. Wówczas żandarmi przychodzą po ojca Józefa Dadeja. Syn postanawia się ujawnić. Decyzję swą okupuje ciężkim pobiciem, aresztem i skierowaniem do robót w kamieniołomach na Zakrzówku w Krakowie. Po kilku miesiącach ciężkich robót, dzięki staraniom rodziny i kontaktom konspiracyjnym – zostaje zwolniony. W 1944 roku przygotowuje się do wymarszu do Warszawy do powstania. Broń, zakopaną nad brzegiem Uszwicy, ma już przygotowaną. AK jednak odwołuje rozkaz. Józef Dadej zostaje w Maszkienicach, gdzie doczekał końca wojny.

Po wojnie podejmuje pracę w Zakładach Azotowych w Tarnowie. Gdy tylko tworzy się sekcja żużlowa, zgłasza się jako mechanik do klubu. Wkrótce wyrobił sobie opinię jednego z najlepszych mechaników zespołu. Bez niego nie wyobrażano sobie żadnego wyjazdu.

Ukoronowaniem jego pracy dla Unii Tarnów są mistrzostwa Polski w 1967 roku. Już po przyjeździe do Rybnika, Zygmunt Pytko zgłasza awarię sprzętu. Józef Dadej ma tylko jedną noc na… cud. Na warsztat bierze cztery maszyny i dosłownie „konstruuje” z nich jeden sprawny motocykl. Jak się ma okazać, maszyna nie zawodzi. W pierwszym wyścigu Pytko przegrywa jeszcze z faworytem gospodarzy, Woryną. Jednak później nie daje konkurencji żadnej szansy, wygrywając wyścigi: VII, IX, XV i w spektakularny sposób XIX, z dorobkiem 18 punktów kończąc zawody jako mistrz Polski. A w boksie stał Józef Dadej, obserwując zachowanie maszyny, gotowy w każdej chwili naprawić usterkę.

Józef Dadej pracował w sekcji żużlowej Unii Tarnów 25 lat. Zmarł w nocy, 5 stycznia 1993 roku.

1. Józef Dadej i mistrz Polski Zygmunt Pytko
2. Drużyna Unii w Rzeszowie, 1957 rok
3. Józef Dadej przy pracy

Autor dziękuje wnukowi Józefa Dadeja, panu Tomaszowi, za udostępnienie zdjęć z prywatnego archiwum

Józef Dadej z Maszkienic - mechanik mistrza Józef Dadej z Maszkienic - mechanik mistrza
how_to_vote
Wybory Samorządowe 2024
download
Załatw sprawę
auto_delete
Odpady komunalne PSZOK
departure_board
transport publiczny
sports_handball
Hala Widowiskowo-Sportowa w Dębnie
group
Rada Gminy Dębno
reduce_capacity
Konsultacje społeczne
loop
Odnawialne źródła energii
local_grocery_store
Przetargi - platforma zakupowa
light_mode
Program Czyste Powietrze
explore
System Informacji Przestrzennej
health_and_safety
Tarcza Antykryzysowa
volunteer_activism
Pomoc Ukrainie