Strona główna » Kalendarz » Wydarzenia kulturalne » Kwartalne spotkania przy napojach w dębińskim Zamku

13.11.2019
Kwartalne spotkania przy napojach w dębińskim Zamku

Zapraszamy na ostatnie w tym roku spotkanie w ramach cyklu „Kwartalne Spotkania przy Napojach”. Odbędzie się ono w niedzielę, 17 listopada w Muzeum Zamek w Dębnie. Początek o godz. 17.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Bohaterami spotkania będą: wokalista Kuba Blokesz oraz malarz Zbigniew Zając-Cortez. Będzie to połączenie prezentacji muzycznych i wizualnych.

Kuba Blokesz wystąpi przed dębińską publicznością w recitalu piosenki poetyckiej pt. „Wiersze (pod)różne”. Jak opisuje artysta, będzie to zestaw piosenek różnych. Mieszać się tam będą autorzy tekstów, reprezentujący odmienne spojrzenie na świat; tematy, dotykające rzeczy ważnych ale i błahych, czy kompozycje niosące spokojne melodie albo bardziej zadziorne rytmy. „Wiersze (pod)różne” mają również aspekt podróżniczy. Z jednej strony czysto geograficzny (teksty pochodzą m.in. z Ukrainy i Czech), z drugiej opisujący wymagającą podróż w stronę drugiego człowieka – i wreszcie – w głąb samego siebie.

Drugim elementem wydarzenia będzie wernisaż wystawy Zbigniewa Zająca-Corteza pt. „Piękno malarstwa”. Cortez – tym podpisem zawsze sygnuje swoje dzieła. Tworzy dzieła klasyczne, realistyczne, nie jest mu obcy impresjonizm, surrealizm czy kubizm. Wyspecjalizował się w tworzeniu kopii dzieł mistrzów epoki baroku, renesansu, czy secesji. Najczęściej jednak kopiuje przedstawicieli tzw. Młodej Polski. Tworzy dla samej przyjemności zmagania się z wysokim kunsztem jakie stawiają najwięksi artyści. Maluje techniką olejną, na płótnie lub desce. Z wielką łatwością także rysuje. Najczęściej spod jego pędzla wychodzą kopie takich malarzy jak: Rembrandt, Kowalski, Brandt, Chełmoński, Matejko, Monet, Kossak, Repin, Shishkin, Beksiński, Szermentowski, Chardin, Vermeer, Ajwazowski.

Wystawa „Piękno malarstwa” będzie otwarta do 27 grudnia br.

Organizatorem spotkania są: Muzeum Zamek w Dębnie oraz Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Współorganizatorzy: Powiat Brzeski, Dębińskie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum w Dębnie

Wróć do wydarzeń kulturalnych

Kapliczki Małopolski