Uroczyste otwarcie publicznego żłobka i przedszkola w Sufczynie.
19 wrz 2022
Uroczyste otwarcie publicznego żłobka i przedszkola w Sufczynie.

W niedzielę, 18 września miało miejsce otwarcie publicznego żłobka i przedszkola w Sufczynie.

W uroczystości udział wzięli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron, Posłowie na Sejm RP Józefa Szczurek-Żelazko, Wiesław Krajewski, Piotr Sak, Anna Pieczarka, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marta Malec-Lech, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch, Radna Województwa Małopolskiego Anna Mikosz, Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski, Starosta Brzeski Andrzej Potępa, Radni Powiatu Brzeskiego Jacek Frankowski, Marta Kulig oraz Łukasz Przybyło, Przewodniczący Rady Gminy Dębno Piotr Matura wraz z radnymi, Skarbnik Gminy Dębno Barbara Armatys, Zastępca Wójta Gminy Dębno Jacek Szklarz, Dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty Łukasz Drewienkiewicz, Komendant Powiatowy PSP Brzesko Janusz Potera, Komendant Powiatowy Policji w Brzesku Bogusław Chmielarz, Dyrektor GOPS Renata Marecik, Dziekan Dekanatu Porąbka Uszewska Ks. Józef Golonka, Proboszcz Parafii Sufczyn Ks. Waldemar Cieśla, Ks. Adam Bajorek, Ks. Krzysztof Pach, sołtysi, a także dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele i dzieci.

Inwestycja rozpoczęła się 15 lutego 2021 r. pozyskaniem projektu wraz z pozwoleniem.

Otwarcie żłobka to dobra wiadomość dla mieszkańców gminy, a zwłaszcza rodziców, którzy będą mogli kontynuować pracę zawodową. Stworzenie miejsca, gdzie dzieci są pod fachową opieką, twórczo spędzają czas, zdobywają nowe umiejętności i wiedzę o otaczającym je świecie jest bardzo ważne. W ostatnich kilku latach gmina pozyskała około 40 milionów rządowych dotacji, dzięki czemu ciągle się rozwija. - mówił wójt Wiesław Kozłowski, jednocześnie dziękując premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za obecność na uroczystości oraz za przekazane środki finansowe w kwocie prawie 2,5 miliona złotych na tą inwestycję. Słowa podziękowań skierowane były również do Wojewody Łuksza Kmity, Posłów na Sejm RP Józefy Szczurek - Żelazko, Wiesława Krajewskiego oraz Piotra Saka za wsparcie w staraniach o środki finansowe z programów rządowych. To Dzięki Tym osobom Gminie Dębno udało się pozyskać ogrom środków finansowych na wiele potrzebnych inwestycji.

Podczas wydarzenia głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, który podkreślał, że

bardzo wielu rodziców stało przed wyborem: albo praca, albo rodzina, albo kariera albo dzieci. To był wybór, który stanowił jednocześnie podstawową przeszkodę właśnie przed posiadaniem potomstwa, a z drugiej strony przed samorealizacją - przede wszystkim kobiet. Dla Rządu Prawa i Sprawiedliwości ta sprawa jest priorytetowa. Wszystkie działania PiS prowadzą do tego, aby można było pogodzić aspiracje zawodowe z rodzicielstwem, ale także, aby rodzicielstwo nie zamykało drogi do realizacji swoich marzeń, bardzo często właśnie zawodowych.

Po przemowach nastąpiła część artystyczna w wykonaniu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych "Mali Łoniowiacy", "Mała Kamionka" oraz dzieci uczęszczających do nowo wybudowanego Publicznego żłobka i przedszkola w Sufczynie.

Zintegrowany, dwukondygnacyjny, nowoczesny i energooszczędny obiekt wolnostojący posiada powierzchnię użytkową wynosi prawie 570 m2. Nowo wybudowany budynek przedszkola zawiera pomieszczenia: dwóch szatni dla dzieci, dwóch sal przedszkolaków, magazynu na łóżka, kuchnię, jadalni, wózkowni, pomieszczenia dla matki karmiącej, sali zabaw dla dzieci, pokoju odpoczynku oraz sanitariatów. Dla lepszej komunikacji zamontowano windę, pozwalającą przemieszczać się pomiędzy kondygnacjami.

W nowej placówce opiekę znalazło ponad 60 dzieci, z czego 20 to maluchy zapisane do żłobka.

Zadanie pn. "Budowa Zespołu Przedszkolno-Żłobkowego w Sufczynie'' zostało dofinansowane ze środków:

"MALUCH + '' 2021 w kwocie 613 627,08 zł,
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (COVID 19) w kwocie 1 271 054,58 zł,
budżetu państwa 575 636 zł.

Całkowity koszt zadania to ponad 3 miliony 650 tysięcy złotych.

Wybory Samorządowe 2024