Styczeń w bibliotekach oraz zapowiedzi na kolejne miesiące
03 lut 2023
Styczeń w bibliotekach oraz zapowiedzi na kolejne miesiące

Styczeń w bibliotekach rozpoczął się spotkaniem on-line z Jackiem Pałkiewiczem - podróżnikiem, dziennikarzem, autorem wielu książek i reportaży - w ramach comiesięcznych "Literackich spotkań czwartkowych" organizowanych dla czytelników w Gminnej Bibliotece w Porąbce Uszewskiej. Odbyło się również sporo zajęć dla dzieci i młodzieży.

Zimowe zajęcia z Biblioteką w Dębnie

Spotkanie "Zima, zima i na polu i w przedszkolu" z przedszkolakami w Dębnie w oparciu o książki z serii "Poczytaj mi mamo i tato". Zajęcia zakończyły się malowaniem obrazków z zimowymi widokami, których wystawę można podziwiać w Bibliotece Publicznej w Dębnie.

"W świecie bajek i baśni"

9 stycznia odbyło się spotkanie z Grupą "Starszaków" z Publicznego Przedszkola w Porąbce Uszewskiej, w czasie którego przedszkolaki wysłuchały baśni "Calineczka" oraz poznały bohaterów innych baśniowych historii.

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka ustanowiono 18 stycznia - w rocznicę urodzin pisarza i autora tej kultowej bajki - Alaana Alexandra Milne’a. To doskonała sposobność do przypomnienia i przeczytania przygód tego sympatycznego bohatera. Z tej okazji zostały zorganizowane zajęcia dla Przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Porąbce Uszewskiej oraz klasy I i II w Bibliotece Publicznej w Sufczynie.

Spotkanie poetyckie z Anną Gaudnik

19 stycznia 2023 miało miejsce spotkanie poetyckie z panią Anną Gaudnik - poetką, artystką, aktywnie działająca na terenie powiatu brzeskiego - zorganizowane w Gminnej Bibliotece w Porąbce Uszewskiej z pomocą Biblioteki Publicznej w Dębnie. Pani Ania w swoich wierszach wspominała czas przepracowany w aptece w Porąbce, rozmowy, tutejszych ludzi…Swoją poezją zachęcała do zatrzymania się nad swoimi myślami i drugim człowiekiem.

Lekcja o bezpieczeństwie w Maszkienicach

Kanwą do przeprowadzenia zajęć była książka: "Krowa Matylda i zima", która w ciekawy sposób przedstawia zagrożenia dla zdrowia i życia w czasie zimowych zabaw. W czasie spotkania poruszone zostały kwestie bezpieczeństwa na stoku i lodzie. W zajęciach wzięły udział Przedszkolaki z ZSP w Maszkienicach.

Czarna książka kolorów

"Czarna książka kolorów", była przyczynkiem do spotkania z przedszkolakami z Maszkienic i rozmowach o niepełnosprawnościach i szacunku dla innych. Spotkanie odbyło się 30 stycznia w ZSP w Maszkienicach.

Dziecięcy teatrzyk kukiełkowy w Sufczynie

W każdy czwartek w Bibliotece Publicznej w Sufczynie gromadzą się młodzi czytelnicy, aby uczestniczyć w Dziecięcym teatrzyku kukiełkowym "Książkożercy", w czasie którego m.in. przygotowywana jest scenografia do planowanego przedstawienia.

Natomiast w każdy poniedziałek odbywają się spotkania "Klubu Przyjaciół Biblioteki". Są to warsztaty rękodzielnicze przeznaczone dla nieco starszych czytelników, w czasie których wykonywane są ozdoby, a także przygotowywane kukiełki do planowanej inscenizacji.

Wystawienie przedstawienia planowane jest na wiosnę, ale już teraz trwają gorące przygotowania. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczą w tworzeniu scenografii i uczą się ról, a dorośli wspomagają ich w tym poprzez tworzenie kukiełek. Młodzi aktorzy to czytelnicy biblioteki, którzy tutaj właśnie spędzają wspólnie czas.

Wystawa prac w Bibliotece Publicznej w Łysej Górze

W Bibliotece Publicznej w Łysej Górze odbywa się wystawa prac konkursowych Uczniów ZSP w Łysej Górze. Zachęcamy do zwiedzania!

Ferie w Bibliotekach Publicznych

Biblioteki Publiczne włączają się w zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży w czasie ferii. Gry, zabawy, konkursy, turnieje szachowe, a przede wszystkim spotkania z książką i wspólne czytanie lektur. Biblioteki serdecznie zapraszają na kolejny aktywny tydzień ferii pełen niespodzianek!

MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK

Wszystkie biblioteki niezmiennie uczestniczą w projekcie "Mała Książka Wielki Człowiek". "Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii "Mała książka - wielki człowiek" we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start."

Zapraszamy do udziału dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

ZAPOWIEDZI…

8 lutego poetka Pani Anna Gaudnik za sprawą Biblioteki w Dębnie zagości w domu Seniora w Dębnie.

W lutym obchodzić będziemy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji w bibliotekach odbędzie się szereg lekcji bibliotecznych pt. "Z lunetą w kosmos i świat M. Kopernika", inaugurujących obchody roku wielkiego polskiego astronoma.