Pomoc PFRON dla niepełnosprawnych uchodźców z Ukrainy
06 kwi 2022
Pomoc PFRON dla niepełnosprawnych uchodźców z Ukrainy

W związku z bezprecedensową w powojennej historii Europy napaścią rosyjską na Ukrainę i ucieczką uchodźców z terytorium tego państwa do Polski, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił program "Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnościami". Na realizację tego programu Fundusz przeznaczył 130 mln złotych.

Zadaniem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest przede wszystkim wspieranie obywateli naszego kraju będących osobami z niepełnosprawnością. Jednak w związku z brutalną agresją zbrojną Rosji na Ukrainę, od samego początku wyrażaliśmy pełną solidarność z narodem ukraińskim, deklarowaliśmy włączenie się w rządowy program niesienia pomocy dla Ukrainy oraz gotowość wsparcia uchodźców, w szczególności osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Właśnie dlatego Rada Nadzorcza PFRON przyjęła program "Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością", który w dużej mierze ukierunkowany jest na wsparcie finansowe organizacji pozarządowych oraz samorządów pomagających uchodźcom z niepełnosprawnością. Chcę przy tym podkreślić, że uruchomienie tego programu nie wpłynie na realizację dotychczasowych działań Funduszu, skierowanych do Polaków z niepełnosprawnością - mówi prezes zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz.

Do kogo adresowana jest pomoc w ramach programu?
Adresatami programu są niepełnosprawni uchodźcy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

Kto jest realizatorem programu, gdzie i do kiedy należy składać wnioski?
Obecnie zostały uruchomione dwa moduły programu. Moduł II jest skierowany do samorządów wojewódzkich, powiatowych lub gminnych, a moduł III do organizacji pozarządowych prowadzących działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Działania, które mogą zostać dofinansowane na terenie każdego z 16 województw, muszą być związane z zapewnieniem rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz miejsc pobytu dla niepełnosprawnych uchodźców z Ukrainy. Wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym. W ramach Modułu II wnioski można składać w wersji papierowej i elektronicznej, w ramach Modułu III w wersji elektronicznej.

Wybory Samorządowe 2024