Inauguracja sezonu artystycznego 2022 na Zamku w Dębnie
26 kwi 2022
Inauguracja sezonu artystycznego 2022 na Zamku w Dębnie

To było niezwykle piękne i wzruszające popołudnie, w gościnnych progach dębińskiego zamku.
W niedzielę 24 kwietnia 2022r., wydarzeniem "Wiosenne spotkania przy kawie", rozpoczął się oficjalnie, nowy sezon artystyczny w Zamku w Dębnie - oddziale Muzeum Okręgowego w Tarnowie, która jest instytucją kultury Województwa Małopolskiego.
Na program wydarzenia złożyły się: koncert skrzypcowo - fortepianowy oraz wystawa prac Twórczego Klubu Seniora z Tarnowa.
Uroczystego otwarcia i przywitania gości, dokonał dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Kazimierz Kurczab. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski, który złożył symboliczne podziękowania i kwiaty dla kierownictwa muzeum, kustosz oddziału zamku w Dębnie Jolanty Januś - Koczwara oraz wszystkich pracowników, za ostanie, owocne lata współpracy. Pomimo trudnego czasu pandemii, dzięki aktywnej działalności, Muzeum Zamku w Dębnie, samorządu Gminy Dębno, Dębińskiego Centrum Kultury, zrealizowano ważne projekty kulturalne: "Wirtualną Bazę Dziedzictwa i Tradycji Gminy Dębno" - czyli pierwsze w naszym regionie wirtualne spacery i skany 3d obiektów materialnego dziedzictwa kulturalnego Gminy Dębno, koncerty: "Jesteś wolny" (w rocznicę Powstania Warszawskiego), "Polskie Drogi Wolności" (z okazji Święta Niepodległości), czy Papież Nadziei (z okazji ustanowienia przez samorząd Województwa Małopolskiego, Jana Pawła 2, patronem naszego regionu). Podziękowania zostały odczytane przez dyrektora Dębińskiego Centrum Kultury Łukasza Przybyło, który poprowadził koncert.
Po części oficjalnej, była już tylko wspaniała muzyczna uczta.
W niezwykle poruszającym recitalu "JEDEN KRAJ - WIELE KULTUR" wystąpiły artystki:
Izabela Szlachta - Dowgiałło na skrzypcach i Olena Lechowicz na fortepianie. Panie, które są podwójnymi stypendystkami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tworzą zgrany projekt muzyczny "Duo Eufonico", koncertujący w Polsce i za granicą.
Ich koncert był podzielony na dwie części. Na początek licznie zebrana dębińska publiczność, wysłuchała przejmującej "Melodii" Mirosława Skoryka - kompozytora i muzykologa ukraińskiego, zmarłego w 2020 roku. Utwór ten był również swego rodzaju hołdem zespołu oraz organizatorów koncertu dla osób dotkniętych bestialską wojną na Ukrainie.
Następnie zabrzmiał utwór polskiego kompozytora Romualda Twardowskiego zatytułowany Niggunim - melodie chasydów. Po tym utworze artystki wykonały jeszcze Mazurka Grzegorza Fitelberga. Druga część muzycznego spotkania z kolorowym muzycznym światem naszego kraju rozpoczęła się od muzyki polskiej. Zabrzmiała Suita polska Szymona Laksa - polskiego kompozytora XX wiecznego, osiągającego sukcesy przed II wojną światową. W 1941 roku ze względu na żydowskie pochodzenie Laks został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym Auschwitz- Birkenau. Usłyszeliśmy w niej inspiracje polskim folklorem - np. charakterystyczny początek III cz. przypominający "przygrywki" ludowych muzykantów rozpoczynających tańce.
Usłyszeliśmy także Kołysankę Zygmunta Noskowskiego, wybitnego polskiego kompozytora, dyrygenta i pedagoga, w stylu późnoromantycznym, niejako dla uspokojenia nastroju. A na koniec recitalu artystki przedstawiły kompozycję Pabla Sarasatego "Melodie cygańskie". Mistrzowski, muzyczny kunszt, zamkowa publiczność doceniła owacją na stojąco i długimi brawami…
Bardzo serdecznie dziękujemy artystkom za przejmujący koncert, który tak mocno dotykał obecnej sytuacji zza wschodniej granicy.

Po koncercie odbył się wernisaż wystawy: "Jedno piękno - wiele spojrzeń" autorstwa Seniorów z Twórczego Klubu Seniora z Tarnowa, działającego przy Parafii Św. Maksymiliana w Tarnowie, pod kierownictwem tarnowskiego artysty, architekta i pedagoga - Andrzeja Trybulskiego.
Organizatorzy, dla wszystkich chętnych Gości, przygotowali także degustację aromatycznej kawy, serwowaną przez pracowników muzeum dębińskiego zamku.
Organizatorami wydarzenia byli Muzeum Okręgowe w Tarnowie Oddział Zamek w Dębnie
oraz Dębińskie Centrum Kultury.
Serdecznie dziękujemy za udział w tym wydarzeniu i zapraszamy na kolejne, kulturalne przedsięwzięcia na Zamku w Dębnie.

Wybory Samorządowe 2024