Apel dotyczący prawidłowego korzystania z kanalizacji
09 mar 2023
Apel dotyczący prawidłowego korzystania z kanalizacji

Zwracamy się z apelem do mieszkańców Gminy Dębno, korzystających z sieci i przyłączy kanalizacji, o eksploatowanie ich w sposób prawidłowy i zgodny z umową. Kanalizacja sanitarna służy wyłącznie do odprowadzania ścieków bytowych, na które składają się: "ścieki z budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej, powstające w wyniku ludzkiego metabolizmu lub funkcjonowania gospodarstw domowych oraz ścieki o zbliżonym składzie pochodzące z tych budynków". Kanalizacji nie można traktować jako śmietnika na odpady.

Do kanalizacji w szczególności nie można wyrzucać:

• odpadków organicznych;
  • pozostałości po kosmetykach;
  • artykułów higieny intymnej;
  • elementów zabawek, zakrętek, kapsli, itp.;
  • ręczników papierowych, szmat, gazet;
  • igieł;
  • niedopałków papierosów, lekarstw, farb;
  • odpadów stałych: materiałów budowlanych, piasku, popiołu, szkła, tekstyliów;
  • odpadów płynnych nie mieszających się z wodą: lakierów, sztucznych żywic, mieszanin cementowych, tłuszczów, olejów;
  • substancji żrących i toksycznych.

Odpady wrzucone do kanalizacji sanitarnej często prowadzą do uszkodzenia pomp przepompowni, które tłoczą ścieki. Usunięcie awarii polegające na naprawie pompy lub jej wymianie powoduje zwiększenie kosztów utrzymania kanalizacji, co w konsekwencji przekładać się będzie na wzrost ceny (taryfy) za odprowadzenie ścieków.

W związku z powyższym prosimy mieszkańców o prawidłowe korzystanie z kanalizacji.

Wybory Samorządowe 2024