Analiza problemu ubóstwa energetycznego
02 maj 2022
Analiza problemu ubóstwa energetycznego

W związku z obowiązkiem, wynikającym z Programu Ochrony Powietrza dla woj. Małopolskiego i Uchwały Nr XXV/373/20 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 28 września 2020 r., informujemy, że na terenie Gminy Dębno będzie przeprowadzana analiza ubóstwa energetycznego. Ubóstwo energetyczne oznacza sytuację, w której gospodarstwo domowe prowadzone przez jedną osobę lub przez kilka osób wspólnie w samodzielnym lokalu mieszkalnym lub w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, w którym nie jest wykonywana działalność gospodarcza, nie może zapewnić sobie wystarczającego poziomu ciepła, chłodu i energii elektrycznej do zasilania urządzeń i do oświetlenia, w przypadku gdy gospodarstwo domowe łącznie spełnia następujące warunki:

1)osiąga niskie dochody;

2)ponosi wysokie wydatki na cele energetyczne ;

3)zamieszkuje w lokalu lub budynku o niskiej efektywności energetycznej. co za tym idzie do polepszenia jakości życia mieszkańców oraz stanu środowiska.

Głównymi czynnikami wpływającymi na ubóstwo energetyczne są: przyczyny techniczne (niski poziom efektywności energetycznej budynków, wadliwe działanie instalacji grzewczych), przyczyny ekonomiczne (bezrobocie, niskie dochody gospodarstw domowych, rosnące ceny energii), przyczyny związane z nieefektywnym korzystaniem z urządzeń grzewczych i elektrycznych. Gospodarstwa domowe doświadczające ubóstwa energetycznego często nie stać na termomodernizację domów oraz na wysokosprawne urządzenia grzewcze i energetyczne.

Celem wykonania analizy problemu ubóstwa energetycznego jest stworzenie bazy danych osób dotkniętych ubóstwem energetycznym oraz oszacowanie niezbędnych środków na walkę z tym zjawiskiem. Wykonanie analizy pozwala zdobyć ważne i precyzyjne dane niezbędne do skutecznej walki z ubóstwem energetycznym, a co za tym idzie do polepszenia jakości życia mieszkańców oraz stanu środowiska.

Analiza ubóstwa energetycznego umożliwi przygotowanie odpowiednich programów wsparcia dla mieszkańców oraz pozyskanie środków finansowych na ich realizację.

W związku z powyższym zachęcamy osoby ubogie energetycznie do wypełnienie załączonej ankiety i dostarczenie jej do urzędu (druk można pobrać również na Dzienniku Podawczym). Ankiety przyjmowane będą do 31 maja 2022.

Link do ankiety

Wybory Samorządowe 2024