10.04. – KRZYŻ I BRAMA
10 kwi 2022
10.04. – KRZYŻ I BRAMA
Wójt Gminy Dębno, dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury, Teatr "Nie Teraz" zapraszają na zdarzenie teatralne "10.04. - KRZYŻ I BRAMA", w ramach obchodów 82 rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 12 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.
Będzie to poetycko - teatralny hołd ofiarom tych dwóch nierozerwalnie złączonych z sobą tragicznych wydarzeń polskiej historii i artystyczna refleksja nad współczesnością.
W Ośrodku Praktyk Artystycznych DOM LUDOWY w Maszkienicach, w niedzielę 10 kwietnia 2022 r., o godz. 17,00., wystąpią artyści Teatru Nie Teraz: Aleksandra Pisz, Anna Warchał, Andrzej Król, Maciej Małysa, Karol Zapała, Ryszard Zaprzałka, Tomasz A. Żak.
Jak rozumieć tytuł ich przedstawienia?
Tak, że pamięć ma tylko wtedy sens, gdy służy przyszłości. Tak powinno być w polityce, w edukacji, w sztuce. W artystycznych działaniach Teatru Nie Teraz pamięć smoleńskiej tragedii i pamięć Chrystusowego Krzyża są metaforycznie rozpięte pomiędzy przedstawieniem "Drzewo Krzyża", a inscenizacją "Antygony" Sofoklesa, zatytułowaną "Kreon 2010".
Ludzie wciąż potrzebują poezji, zwłaszcza w kontekście dramatycznych doświadczeń prywatnych czy wspólnotowych, takich jak smoleńska tragedia. Tyle że musi to być poezja pisana krwią, wiarygodna, a do tego poruszająca problemy istotne nie tylko dla autora. /Wojciech Wencel/
Wciąż powracającym do nas wszystkich pytaniem jest: jak opowiedzieć to, co najważniejsze? Jaką nadać formę dotykającemu nas złu, aby można z tego wyprowadzić dobro?
Poruszony, zdruzgotany i przygnębiony tym, co się stało pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku, ale i tym, co się wokół tej narodowej tragedii działo potem i dzieje się teraz, ja skromny prowincjonalny malarz, zmagający się z biedą i chorobami, zadałem sobie pewnego dnia takie oto pytanie: Czy gdyby Matejko żył, namalowałby katastrofę smoleńską? /Stanisław Koziełło-Wolski/
Odpowiedź na te nasze polskie rozterki jest na wyciągniecie ręki. To nasz wiara. To wiara katolicka, którą Opatrzność obdarowała Polskę, a która sygnuje się rozpoznawalnym w każdym zakątku świata znakiem - Krzyżem. W Krzyżu właśnie mamy to cudowne odwrócenie nieszczęścia w szczęście; nie jednostkowe, ale powszechne. I takie rozumienia siebie i nas tutaj i teraz, zostało zawarte w zdarzeniu, które przygotowaliśmy. /Tomasz A. Żak/
--------------------------------------
Wystąpią:
Artyści Teatru Nie Teraz: Aleksandra Pisz, Anna Warchał, Andrzej Król, Maciej Małysa, Karol Zapała, Ryszard Zaprzałka, Tomasz A. Żak.
Ośrodek Praktyk Artystycznych DOM LUDOWY w Maszkienicach
10 kwietnia 2022 r., godz. 17:00.

Wybory Samorządowe 2024