Wychodząc naprzeciw państwa oczekiwaniom, zakupiono i zamontowano kosze na śmieci przy wiatach przystankowych na terenie gminy Dębno. Dbając o czystość oraz wygodę mieszkańców poruszających się środkami transportu oferowanymi przez prywatne firmy przewozowe, nabyto 30 sztuk pojemników na śmieci, które kilka tygodni temu zostały umieszczone przy przystankach.
Dzisiaj, 23 lipca odbyła się konferencja otwierająca projekt „Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Maszkienicach i budowa kanalizacji sanitarnej w aglomeracji Dębno”.
Wszystkich przybyłych gości przywitał Wójt Gminy Dębno, Wiesław Kozłowski, następnie oddał głos pierwszemu prelegentowi, panu Andrzejowi Tokarskiemu, Dyrektorowi Biura Analiz i Ocen Środowiska „Ekoraport”, który to przybliżył obecnym kompleksowe rozwiązania problemów gospodarki wodno-ściekowej w gminie Dębno. Kolejne wystąpienie należało do pana Alfreda Ważnego, projektanta oczyszczalni ścieków w Maszkienicach. Na koniec, pan Jan Musiał – Zastępca Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie przedstawił narzędzia do rozwiązywania problemów ekologicznych samorządów w perspektywie budżetowej 2014-2020.
Dobra wiadomość dla mieszkańców Gminy Dębno. Zakończono prace przy remoncie dwóch odcinków dróg w miejscowości Niedźwiedza, tzw Tekielówka oraz we wsi Wola Dębińska, tzw Zielona Droga. Projekt został zrealizowany w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych. Zakres wykonywanych prac obejmował wzmocnienie podbudowy i wykonanie nawierzchni asfaltowej a także uzupełnienie poboczy i udrożnienie rowów.
Obecnie trwają prace przy budowie kanalizacji sanitarnej, mające na celu odprowadzenie ścieków sanitarnych z obiektów zlokalizowanych w miejscowości Sufczyn (Górny) i Łysa Góra do oczyszczalni ścieków mieszczącej się w Woli Dębińskiej.
Realizacja inwestycji ma na celu uporządkowanie gospodarki wodno- ściekowej na terenie Gminy Dębno oraz dostosowanie jej do wymogów prawa polskiego i unijnego. Inwestycja poprawi warunki bytowe mieszkańców miejscowości objętych projektem, a także mieszkańców wsi z nimi sąsiadujących. Wykonywane prace obejmują działania dotyczące likwidacji niedoborów w systemie odprowadzania ścieków, a budowa sieci kanalizacyjnej ma na celu usunięcie bezodpływowych zbiorników oraz wyeliminowanie odprowadzania zanieczyszczeń bezpośrednio do gleby i wód powierzchniowych, co przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego.
Kolejna siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej zostanie wyremontowana. W ramach konkursu „Małopolskie Remizy” pozyskano 65 tys. złotych na termomodernizację budynku OSP w Perle. Zakres inwestycji obejmuje docieplenie ścian zewnętrznych i stropu oraz ścian na poddasze, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej z założeniem nowych parapetów z blachy.
Dwie tablice epitafijne, znajdujące się w kościele p.w. św. Małgorzaty w Dębnie zostały poddane konserwacji. Jedna z nich pochodzi z 1902 r. i jest poświęcona pamięci Stanisława Jastrzębskiego.
Prace konserwatorskie obejmowały m.in. oczyszczenie ram z wtórnych warstw malarskich oraz powierzchni kamienia z gipsowych nawarstwień. Tablice są wykonane z wapienia, który przez lata uległ zniszczeniu, dlatego wszystkie ubytki zostały uzupełnione. Ostatnim etapem renowacji było szlifowanie, polerowanie i wykonanie pozłotnictwa liter.
Wójt Gminy Dębno informuje o realizacji projektu pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej i adaptacja oczyszczalni ścieków na terenie aglomeracji Dębno” dofinansowanego z Funduszu Spójności w ramach Priorytetu I Gospodarka wodno – ściekowa, działanie 1.1. Gospodarka wodno – ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM. Na dzień dzisiejszy zakończono prace projektowe na zadaniu „Adaptacja oczyszczalni ścieków w Woli Dębińskiej” oraz wystąpiono o uzyskanie pozwolenia na budowę oczyszczalni. Ponadto cały czas trwają prace przy budowie sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Sufczyn i Łysa Góra gdzie wykonano ponad 3,5 km sieci.