Ostatnie wydarzenia
Życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka
Wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji Ich Święta najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności, miłości najbliższych oraz pogody ducha każdego dnia składa Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski.
Nowa, mobilna scena plenerowa Dębińskiego Centrum Kultury
Trudny rok 2020 Dębińskie Centrum Kultury zakończyło z niezwykle ważną inwestycją. Na jej realizację uzyskano dotację z programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Infrastruktura domów kultury 2020”. Efektem realizacji projektu „Scena kultury, historii, dziedzictwa – zakup mobilnej sceny plenerowej dla Dębińskiego Centrum Kultury” jest właśnie ten nowy nabytek.
Doposażenie jednostek OSP
W dniu 30 grudnia 2020 r. odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu i promesy dla dwóch jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Dębno. Środki na ten cel gmina pozyskała z Funduszu Sprawiedliwości.
Oficjalnego przekazania dokonała Marta Malec-Lech Członek Zarządu Województwa Małopolskiego wraz z Wójtem Gminy Dębno Wiesławem Kozłowskim.
Wyremontowane zostały kolejne odcinki dróg gminnych
Pomimo niełatwego roku z uwagi na panującą w naszym kraju pandemię, gmina Dębno nie zwalniała tempa w realizacji inwestycji drogowych. Z myślą o poprawie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców, kolejne dwa odcinki dróg gminnych zostały wyremontowane.
Modernizacja drogi w Woli Dębińskiej zakończona
W ostatnich dniach odebrana została kolejna inwestycja drogowa w Gminie Dębno.
Dzięki dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie zmodernizowano 526 m drogi gminnej w Woli Dębińskiej od tzw. drogi Bieleckiej koło stadionu LKS ORZEŁ w kierunku Publicznej Szkoły Podstawowej.
Zakres prac obejmował położenie nowej nawierzchni z mieszanek asfaltowych, ścięcie i uzupełnienie poboczy, montaż progów zwalniających. Wykonano również brakującą część chodnika oraz wykonano miejsca postojowe.
Podsumowanie XXVII Sesji Rady Gminy Dębno
W dniu 29 grudnia 2020 r. w trybie zdalnym odbyło się XXVII posiedzenie Rady Gminy Dębno obecnej kadencji.
Radni podjęli uchwały dotyczące m.in. uchwalenia ramowego planu pracy Rady Gminy Dębno i Komisji Rady Gminy Dębno na rok 2021 i wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy i najmu. W trakcie obrad zatwierdzone zostały także uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiazywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2021 rok i utworzenia „KLUBU SENIOR+”.
Wesołych Świąt!
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wszystkim Mieszkańcom Gminy Dębno składamy najserdeczniejsze życzenia radości, miłości, spokoju, życzliwości, rodzinnej i ciepłej atmosfery. Niech będą czasem wytchnienia, spędzonym w zdrowiu, bez trosk w gronie najbliższych i przyjaciół, a Nowy Rok przyniesie spełnienie wszystkich planów i marzeń.
Kolejny sukces sportowca z Gminy Dębno
W dniach 16-20 grudnia 2020r. w Wodnym Centrum Rekreacyjno – Sportowym Aquasfera w Olsztynie odbywały się Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu. W zawodach brał udział Wojciech Wojdak pochodzący z Maszkienic, reprezentujący Klub Pływacki „H2O Bochnia”.
„Żeleński - następca Moniuszki”
W dniu 20 października w Muzeum Zamek w Dębnie odbył się koncert poświęcony twórczości naszego narodowego kompozytora Władysława Żeleńskiego z okazji zbliżającej się 100. rocznicy jego śmierci przypadającej w styczniu 2021 roku. Patronat nad tym wydarzeniem objął Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski.
Zachęcamy do obejrzenia koncertu, który dostępny jest na kanale You Tube pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=65znH3K52Ic&t=3208s .
Wójt wręczył przedszkolakom upominki od Urzędu Statystycznego
W dniu 17 grudnia br. do przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Porąbce Uszewskiej zawitał Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski.
Grupa Średniaków „SKRZATY” wzięła udział w konkursie promującym Powszechny Spis Rolny 2020 „Rymowanki dla rolników”, organizowanym przez Urząd Statystyczny w Krakowie. Celem konkursu było zainteresowanie najmłodszych dzieci zagadnieniami rolnictwa i produkcji żywności w połączeniu ze stymulowaniem ich rozwoju językowego, kreatywności i wyobraźni.
Z historii gminy
„Dzwon, który bił dla Polski- Stanisław Michałek”
Kilka dni temu obchodziliśmy 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej, dlatego warto przypomnieć jednego z bohaterów. Stanisław Michałek urodzony 4 X 1915r. w Sufczynie po ukończeniu szkoły powszechnej zajął się pracą w gospodarstwie swoich rodziców- Jana i Katarzyny z domu Bauch. Wybuch wojny przerwał to spokojne życie. W sierpniu 1939r. został zmobilizowany i przyjęty do 40 pułku piechoty „Dzieci Lwowskich” we Lwowie do 8 kompanii dowodzonej przez por. Zdzisława Pacaka-Kuźmirskiego.
Albert Kryszczuk – „Sztukmistrz” z Sufczyna
Niewielu zastanawia się dziś jak głęboki sens mają słowa o eliminacji elit polskiego społeczeństwa przez okupantów niemieckich i radzieckich w czasie II wojnie światowej. Wynika to niestety z tego, że dzisiejsze elity odbiegają znacząco od tych przedwojennych, co skutkuje społeczną obojętnością, gdy podaje się znaczenie dla narodu zbrodni okupacyjnych. Myślę, że poznanie postaci Alberta Kryszczuka – przedwojennego dyrektora szkoły w Sufczynie może zmienić tę postawę.
Edmund Zarzycki – Janosik z Porąbki Uszewskiej
22 III 1937 roku w „Ilustrowanym Kurierze Codziennym” ukazał się całostronicowy artykuł triumfalnie wieszczący, iż „nieuchwytny bandyta” Edmund Zarzycki został zastrzelony w policyjnej obławie. Komendant Policji Państwowej z Brzeska, niejaki Woźnicki, informował w nim o skutecznie zakończonej akcji, w której brało udział 20 policjantów, przez kilka dni śledzących znanego w całej Małopolsce złoczyńcę. W końcu dopadli go w stodole niejakiego Bronisława Morysa w Dębnie, gdzie po długotrwałej wymianie ognia Mundek (czy jak wymawiali miejscowi „Mąndek”) zginął trafiony w głowę.
Rodzina Żółtych z Dębna
W Dębnie, przed II wojną światową przy drodze głównej Kraków - Tarnów znajdował się jeden z lepiej wyglądających domów. Mieszkał w nim Tadeusz Żółty z żoną Marią, dziećmi: Barbarą i Kazimierzem, oraz rodzice Tadeusza: Anna i Józef.
Pomnik upamiętniający dwadzieścia lat odzyskania przez Polskę niepodległości
Przez ostatnie tygodnie trwała renowacja pomnika upamiętniającego dwudziestą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Umiejscowiony postument, przy drodze głównej Kraków-Tarnów, na wprost zamku Jastrzębskich, składa się z kolumny, na szczycie której widzimy orła zrywającego się do lotu, a na postumencie przytwierdzoną płaskorzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz tablicą na której widnieje napis „W 20 lecie niepodległości Polski poległym na polu chwały”.
Z historii naszej gminy
Piotr Marecik wspólnie z Szymonem Smagą pracują nad publikacją dotyczącą okupacji niemieckiej w Gminie Dębno w latach 1939-45. Nieocenioną bazą danych dotyczących tego okresu są relacje ludzi pamiętających tamte czasy, dlatego rozmowy z autentycznymi świadkami wydarzeń pozostają cennym źródłem zdobywania informacji. Skarbnicą wiedzy okazał się też materiał zgromadzony przez nieżyjącego już Stanisława Jedynaka, który przekazał efekt swojej archiwistycznej pracy do publicznej biblioteki w Porąbce Uszewskiej. Dzięki uprzejmości dyrektor biblioteki Pani Danuty Łazarz obaj panowie katalogują zbiory (dostępne już za kilka miesięcy), tak aby mogły być pomocne dla wszystkich.
[ poprzednia | 1 | 2 | 3 ]